Risto Dufvalta täyskäännös

2:07imgNäin päävalmentaja Risto Dufva kommentoi Jokerien voittamaa liigakarsintojen toista ottelua MTV Urheilulle.
Julkaistu 10.04.2025 22:35
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Tomi Haapaniemi

tomi.haapaniemi@mtv.fi

Jokerien päävalmentaja Risto Dufva jätti nyt leukailut ja vitsailut vähemmälle ja ruoti joukkueensa voittoa Pelicansista jääkiekon SM-liigan karsintojen toisessa ottelussa asiapitoisesti. 

Vierasjoukkue Pelicans nousi Helsingissä viime minuuteilla kahden maalin tappioasemasta 3–3-tasalukemiin ja venytti matsin jatkoille kahdella ilman maalivahtia tehdyllä maalilla.

Peli jatkui lopulta toiseen jatkoerään ja sen puoliväliin, kunnes Jokerien Ville Vainikainen painoi limpun luukulta riman kautta rysään ja isännät juhlivat 4–3-voittoa sekä karsintasarjan tasoittumista 1–1:een.

– Olihan se peli verrattuna ensimmäiseen, mikä oli odotettavissakin. Varmaan mekin pystymme vähän kalibroimaan omaa tekemistä siihen, mitä vastustaja tekee, koska emme olleet kohdanneet kertaakaan, Risto Dufva kommentoi.

Avausmatsissa kaksi päivää sitten Lahdessa Pelicans oli ryöpyttänyt Jokereita 5–0.

– Progressio, mitä saimme ensimmäisestä pelistä, lämmittää mieltä, "RD" tuumi.

"En tiedä, olimmeko me parempia, mutta emme me huonompiakaan olleet"

Karsintojen avausmatsin kommentit humoristisella linjalla vetänyt mutta nyt vakavoituneempi Dufva kiitteli suojattejaan sitkeydestä.

– Vähän meinasi lipsahtaa lopussa. Kaikki kunnia vastustajalle, pelasi ihan hyvin tilanteet, mutta oli malttia tänään. Se lämmittää mieltä. 

Jatkojen alun konkariluotsi näki Jokerien vaikeimpana hetkenä, kun Pelicans oli saanut "henkisen ja sitä kautta fyysisen energiaedun". 

Jatkoerien edetessä touhu tasoittui, ja Dufva pohti, että jatkoilla humppa on onnestakin kiinni. 

– Tuolla laillahan se ratkeaa yhdestä pompusta niin kuin tänään.

Yhden dufvamaisen murjaisun valmentaja tarjoili ruotiessaan kokonaisuutta.

– En tiedä, olimmeko me parempia, mutta emme me huonompiakaan olleet. Tällaiseen tasaiseen taistelupeliin voi olla valmentajana tyytyväinen. 

– Siinä olisi voinut henkisesti vaikka kyykähtää, kun Pelicans tuli kuitenkin tasoihin lopussa.

Voitto on omiaan pumppaamaan uskoa jokerileiriin kohti sarjan jatkoa.

– Kyllä me tarvitsimme sitä ensimmäisen pelin jälkeen. 

Seuraava taisto miekkaillaan Lahden lauantaissa.

Tuoreimmat aiheesta

Liiga-karsinnat