Ruby ja Rosie syntyivät siamilaisina kaksosina – vastoin kaikkia odotuksia aloittavat nyt koulun

Rosie Formosa and Ruby Formosa. Erotetut kaksoset menevät kouluun Britanniassa, Ruby ja Rosy
Rosie Formosa and Ruby Formosa poseerasivat koulu-uniformuissaan. He aloittavat koulun Kentissä Britanniassa ensi kuussa. Copyright Rex Features Ltd 2012
Julkaistu 31.08.2016 15:11

MTV UUTISET

Britanniassa siamilaisina kaksosina syntyneet pikkutytöt aloittavat koulun ensi kuussa, vastoin kaikkia odotuksia.

Tytöt syntyivät vuonna 2012 ja olivat toisistaan vatsasta ja osittain suolista kiinni. Saman vuonna heidät leikattiin erilleen sairaalassa Lontoossa. Operaatio kesti viisi tuntia. 

mvphotos-0231358681Rosie ja Ruby sairaalassa vastasyntyneinä.

Rubyn ja Rosien vanhemmille sanottiin, että tytöt tuskin eläisivät pitkään. Tyttöjen äiti Angela Formosa muistelee aikaa Guardian-lehdessä. Hän oli 16:nnella viikolla raskaana, kun hän sai tietää odottavansa siamilaisia kaksosia.

– Minulle sanottiin, että jos he selviävätkin raskausajasta, he eivät ehkä selviä synnytyksestä. Ja jos he selviäisivätkin näistä kahdesta, he eivät ehkä selviäisi leikkauksesta.

Formosa kaksosetKaksoset pääsivät sairaalasta kotiin leikkauksen jälkeen vuonna 2012. Kuvassa myös isosisko Lily.Copyright Rex Features Ltd 2012

– Kun odotin heitä, en uskonut koskaan näkeväni tätä päivää. Tämä on uskomatonta, kiitokset kuuluvat lähinnä leikkauksen tehneelle sairaalalle.

mvphotos-0231361311Rosie ja Ruby aloittavat nyt koulun. Heidän ei odotettu selviävän hengissä kovin pitkään.

Siamilaisten kaksosten osuus kaikista synnytyksistä on noin yksi 200 000:sta, kirjoittaa Guardian.

Formosan kaksoset Britannia 2016 siamilaisetÄiti Angela Formosa, Rosie ja Ruby.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat