Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saako tyttöä enää kutsua tytöksi? – "En tiedä, missä sellaista olisi kielletty"

7:58Saako tyttöä enää kutsua"tytöksi"?"En tiedä, missä sellaista olisi kielletty"
Julkaistu 21.11.2017 16:12

MTV LIFESTYLE

Opetushallinto julkaisi vuonna 2015 oppaan tasa-arvoon. Sosiaalisessa mediassa aiheesta keskustellaan hyvin mustavalkoisesti.

Saako tyttöä enää kutsua "tytöksi"? Huomenta Suomessa keskusteltiin 21.11.2017 sukupuolineutraaliudesta. Raakel Lignell kirjoitti aiheesta blogissaan: häntä ärsytti aiheessa ääripään ajattelu siitä, ettei tyttöä enää saisi sanoa "tytöksi".

– Eihän opetushallitus todellakaan ole niin ohjeistanut, Lignell sanoo.

Opetushallitus julkaisi vuonna 2015 oppaan tasa-arvoon. Lignellistä sukupuolen moninaistuminen on hyvä asia, mutta jotkut asiat eivät miellytä.

– Se, etteivät vanhemmat sanoisi, kumpaa sukupuolta lapsi on, menee minulla yli hilseen, Lignell sanoo.

Sosiaalisessa mediassa aiheesta keskustellaan hyvin mustavalkoisesti; keskustelusta saa kuvan, että ihmisiä olisi kielletty käyttämästä esimerkiksi sanoja "poika" ja "tyttö".

– En tiedä, missä sellaista olisi kielletty, Väestöliiton nuorten asiantuntija Anders Hulden toteaa.

– Tässä ei ole kysymys sukupuolineutraalista, vaan sukupuolisensitiivisestä kasvatuksesta.

Lignellin mukaan sukupuoli ja seksuaalisuus ovat suuri, mutta samalla hauras osa elämää.

– Jos se lähdetään hämärtämään, tai tehdään siitä sellainen, ettei sitä saa olla, sitä ei saa ilmentää, kyllähän lapset sekoavat vähemmästäkin, Lignell sanoo.

Huldenin mukaan tärkeää olisi kuunnella sitä, mitä lapsi itsestään tai tunteistaan kertoo. Lapselle tulisi tarjota samaistumisen kohteita, eikä häntä saa häväistä tai pakottaa.

Mitä Opetushallituksen oppaassa sanotaan sukupuolesta keskustelemisesta? Mitä sukupuolisensitiivisyys on? Katso video ylhäältä!

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Aktivisti pitää huntukieltoa harhautuksena: "Tarkoitusperät eivät ole jalot"MTV tutustui Helsingin 6.–9.-luokkalaisille pidettävään sateenkaarityöpajaan – "Jokainen voi määrittää sukupuolensa"Onko sukupuolisensitiivisyys uusi normi kasvatuksessa? Näin asiantuntija vastaa: "Ainoastaan voitettavaa"Lapsivapaa uimaranta kuohutti: Onko Suomessa lapsivihaa? Lapsiasiavaltuutetusta suomalaisilla on ikävä asenneongelmaPekka Pouta aiheutti kohun ihmettelemällä sukupuolen ilmoittamista – tästä somessa näkyvissä merkinnöissä on kyseJari Sinkkonen: Sukupuolineutraali kasvatus on älyvapaa ajatus mutta valmiita sukupuolimuotteja ei ole – "Pojalla pitäisi olla vapaus tanssia balettia sukupuolensa sisällä"
KouluHuomenta SuomiTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ma18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • 6.12.10:12
    Linnan juhlat

    Opettaja-Annen piti korjata tänään kokeita, mutta saikin kutsun Linnaan: "Miten minä nyt selviän näistä"

  • 5.12.18:38
    Rauma

    Erikoinen vahingonteko koululla Raumalla – jatkumoa yli viikon jatkuneelle tapahtumasarjalle?

  • 4.12.18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 4.12.17:00
    Tampere

    Tampere irtisanoo yli 70 ja lakkauttaa kahden lukion rehtorien virat