Saksalta tiukkaa tekstiä: Putin haluaa vain pelata aikaa aseleponeuvotteluissa

2:03imgJussi Halla-ahon mukaan Venäjälle pitää osoittaa, että Ukrainaa pystytään tukemaan loputtomiin.
Julkaistu 01.04.2025 11:35

MTV UUTISET–STT

Saksan ulkoministerin Annalena Baerbockin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin pelaa aikaa Ukrainan aseleponeuvotteluissa.

– Ukraina on valmis välittömään tulitaukoon. Putin pelaa aikaa, ei halua rauhaa ja jatkaa hyökkäyssotaansa, mikä on kansainvälisen oikeuden vastaista, Kiovaan tiistaina saapunut Baerbock sanoi ulkoministeriön toimittaman lausunnon mukaan.

– Hän vain teeskentelee halukkuutta neuvotella, mutta ei anna tuumaakaan periksi tavoitteistaan, lausunto jatkui.

Baerbockin vierailu Ukrainassa on kaikkiaan jo yhdeksäs sen jälkeen, kun Venäjä aloitti laajan hyökkäyssodan yli kolme vuotta sitten, ja ensimmäinen sen jälkeen, kun Donald Trump palasi Yhdysvaltain presidentiksi.

Saksa hyväksyi viime kuussa kolmen miljardin euron uuden sotilasapua koskevan tukipaketin Ukrainalle.

Lue lisää:

Ukrainassa vapaaehtoisena taisteleva suomalainen: Sekä Ukraina että Venäjä valmistelevat suurhyökkäystä

Trump uskoo Putinin toteuttavan oman osansa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota