Seuraavan paavin nimiveikkaukset käyvät kuumina

1:45imgNäin uusi paavi valitaan.
Julkaistu 22.04.2025 16:01

MTV UUTISET – STT

Seuraavan paavin nimiveikkailut ovat nostaneet keskusteluun runsaasti vaihtoehtoja. 

Paavi Franciscus oli kotoisin Argentiinasta, hänen edeltäjänsä Benedictus XVI Saksasta ja sitä edeltävä paavi Johannes Paavali II Puolasta. Paaveista merkittävä osa on historian aikana tullut Italiasta.

Esimerkiksi Newsweek-lehti ja New York Times sekä Guardian ovat nostaneet esille filippiiniläisen kardinaalin Luis Antonio Taglen, jota pidetään katolisen kirkon mittapuulla edistyksellisenä ja joka jatkaisi edesmenneen paavin uudistuslinjauksia. Tagle on myös kuulunut luotettuna paavi Franciscuksen lähipiiriin.

Aasia on yksi katolilaisuuden kasvavista alueista, joten siinä mielessä aasialaislähtöinen paavi voisi olla luonteva valinta.

Lue lisää: Kenestä tulee seuraava paavi? Nämä kuusi miestä spekulaatioiden kärjessä

Ghanalaiskardinaali Peter Turksonin nimi on niin ikään eri medioiden listoilla. Hän on tunnettu muun muassa vahvoista puheenvuoroistaan ilmastonmuutoksesta ja taloudellisesta oikeudenmukaisuudesta sekä köyhyydestä.

CBS Newsin ja New York Timesin listauksista löytyy esimerkiksi kardinaali Fridolin Ambongo Besungu Kongon demokraattisesta tasavallasta. Hän on muun muassa pitänyt esillä Afrikan asemaa katolisen kirkon piirissä ja kuului edesmenneen paavin neuvonantajien ryhmään. Hänet tunnetaan myös muun muassa samaa sukupuolta olevien liittojen vastustajana ja kirkon moraaliopetusten puolustajana.

Myös Afrikan maanosassa katolilaisten määrä nousee.

Potentiaalisina uusina paaveina on mainittu myös muun muassa Italiasta kardinaali Pietro Parolin ja Unkarista Peter Erdo.

Lue lisää: Franciscuksen tavannut Alpo Penttinen kertoo, millaisen paavin kirkko nyt haluaa

Näin paavi kuolemaa on kommentoitu Suomessa ja maailmalla – Timo Soini: "Kiitos palveluksesta"

Tuoreimmat aiheesta

Paavi