Silmälasit

Julkaistu 26.07.2002 11:18

Silmälasitestini alkoi vuonna 1977 ja päättyy kuolinpäivänäni. Kuulun siis niihin ihmisiin, jotka näyttävät vanhoissa valokuvissa hassuilta. Yksi on muodissa varmaa: sen vanhentuminen. Jos menen nyt optikolle ja valitsen viimeistä huutoa olevat pokat, voin olla varma, että 2006 nämä lasit näyttävät säälittäviltä jäänteiltä, joista sanotaan: ai tommosia ihmiset käyttivät 2002 kesällä.

Vanhat valokuvat ovat murhaavan paljastavia. Nauramme mielellään poliitikkojen vanhoille valokuville, joissa he tihrustavat sopimuspapereita polttolaseilla tai valtavilla muovisankaisilla hassutuksilla, joita meille ei tulisi mieleenkään laittaa nenälle yleisvaikutelmaa pilaamaan. Mutta ennenkuin hekotamme itsemme kippuraan, olisi syytä vilkaista valokuvaa 80-luvun alusta. Tuossa kuvassa olimme lähdössä Porin Jazziin ja nenällä keikkuivat ultramuodikkaat muovisankaiset, joissa hehkui kaikki sateenkaaren värit. Silmälasien kestokäyttäjä saa elämänsä aikana valmistautua moneen noloon hetkeen.

Muuttuisiko tilanne, jos laseja saisi testata viikon tai kaksi? Osaisinko ennakoida muodin murtumisen ja tulevan häpeän? Menin optikolle ja pyysin saada kuudet pokat kotiin kokeiltavaksi.

Mallailin pokia peiliä edessä ja yritin varmistua siitä, etten näyttäisi tyttärieni muistoalbumissa hassulta reliikiltä, jäänteeltä 2000-luvun alusta. Huomasin nopeasti, että klassisia malleja on itse asiassa vain yksi, pyöreät. Silmälasien historia alkoi monokkelista, pyöreästä linssistä, joka nostettiin silmän eteen. Muistin, että rokkinuoruudessani pyöreitä laseja pitivät hipit ja älykkäät. Hippejä ei enää ole, älykkäitä on, mutta he ovat siirtyneet muodin orjiksi.

Seisoin ongelman eli peilin edessä. Pyöreät pokat eivät sopineet minulle. Jos valitsen nämä, en tule näyttämään vanhoissa valokuvissa vanhentuneelta, vaan hassulta. Hylkäsin pyöreän muodon, koska olen kulmikas ihminen. Nyt silmillä on uhmakkaat suorakaiteet, joita optikko kehui ajanmukaisiksi ja tyttäret tylsiksi.
Viimeinen mahdollisuus välttyä tulevalta häpeältä on mennä silmäleikkaukseen, jonka jälkeen laseja ei enää tarvitse. Leikkaukseen ei ole varaa, ja niin jatkuu loputon oikeiden lasien etsintä. Kun ne pyöreät eivät kertakaikkiaan sovi.