Skodan tavoitteena on, että vuonna 2025 neljäsosa sen myymistä autoista olisi hybridejä ja täyssähköautoja. Yksi ensimmäisistä hybridimalleista saattaa olla Karoqin tehokkaampi painos.
Skoda Karoqista on suunnitteilla suorituskykyisempi RS-versio. Tsekkiläisvalmistajan kehitysjohtaja Christian Strube paljasti Frankfurtin autonäyttelyssä taistelevansa sen puolesta, että RS-versio saataisiin tuotantoon. Auto Expressin tietojen mukaan Karoq RS olisi joko ladattava tai perinteinen hybridi.
Karoq on Yetin epäsuora korvaaja ja Kodiaqin pikkuveli. Jo lähtökohtaisesti kompaktin ja ketterän Karoqin RS-versiossa olisi Struben mukaan paljon potentiaalia – jopa enemmän kuin seitsenpaikkaisen Kodiaqin sporttimallissa, joka sekin on tulossa markkinoille.
Karoq RS asettuisi napit vastakkain Seat Atecan Cupra-mallin kanssa. Atecan sporttiversiossa odotetaan olevan noin 300 hevosvoimaa.
Skodan ensimmäinen hybridi on kuitenkin todennäköisesti uusi Superb, joka saapuu vuonna 2019. Hybridiversio on suunnitteilla myös Kodiaqista.