Porin Ässien tähtivahti Niklas Rubin vaihtaa eri lähteiden mukaan osoitetta tämän kauden jälkeen. Rubin jätti jäähyväiset Ässä-faneille keskiviikkona Kuopiossa, kun porilaisjoukkueen kausi päättyi. Asiantuntija Karri Kivi kertoi Rubinista melkoisen kulissitarinan MTV Urheilun studiossa.
Rubin, 29, on vaihtamassa ensi kauden Oulun Kärppien maalille. Asiasta ensimmäisenä kertoi Urheilucast.
Rubin ehti vakuuttaa Porissa kolmen vuoden ajan. Esimerkiksi tämän kauden runkosarjassa Rubinin xGAE-lukema (torjutut maalit alle odottaman) oli Liigan kovin (–19,85). Hän on samaisessa tilastossa kärjessä myös puolivälierien jälkeen (–8,43).
– Aika Porissa merkkasi minulle paljon. Kun tulin ensimmäistä kertaa maahan, en tiennyt paljoakaan Suomesta tai Porista. Tunsin kuitenkin oloni heti kotoisaksi ensimmäisestä päivästä lähtien. Se tuki, mitä olen saanut faneilta ja organisaatiolta, on ollut jotain, mitä en ole koskaan kokenut. Pori tulee olemaan aina spesiaalipaikka minulle, Rubin totesi MTV Urheilulle Ässien ja KalPan puolivälieräsarjan päättymisen jälkeen.
Raportti: Tässä ovat SM-liigan välieräparit – KalPa meinasi sulaa vielä pahemman kerran
Rubin viittasi muun muassa siihen, miten Ässien fanit kutsuivat häntä kuninkaaksi.
– Aikamoista, Rubin fiilisteli.
Katso: Mikä näky Kuopiossa! Ässien joukkueelta ja faneilta upea urheilukulttuuriteko
Lisää: SM-liigassa yksi puolivälieräsarja erosi muista – Jarno Pikkarainen avasi syyt, mihin Ässät kaatui
Entinen Ässät-valmentaja ja MTV Urheilun nykyinen asiantuntija Karri Kivi jakoi taustatarinan Rubinista Kuopion puolivälieräratkaisun jälkeen.
– Muistan kun hän tuli Poriin, niin hän asui ensimmäisen viikon ajan sellaisessa kämpässä, mihin itse menin seuraavaksi. Sieltä kaapista löytyi luomukaurapuuroa ja huhut kertoivat, että hän on huippu-urheilullinen. Se oli hyvä kuulla, koska kun meillä oli alkuun pyörätestit, niin ajattelin, että härregud, mitähän tästä tulee, Kivi jakoi mieleenpainuvan ensivaikutelman ruotsalaisvahdista.
– Kun tiesi taustan, että hän tulee Frölundan organisaatiosta, niin se oli ikään kuin takuu kaikelle. Ei siinä kannattanut alkaa päävalmentajana koheltamaan, vaan unohti äkkiä sen testilapun. Jo seuraavissa treeneissä näki, että jaaha. Äijä on niin urheilullinen kuin olla ja voi, Kivi jatkaa.
Lisää aiheesta ja Ässien koko kaudesta jutun yläreunan videolta.