SM-liigapomo yleisömääristä: Huolestunut ei tarvitse olla

1:51img
Julkaistu 12.10.2015 16:24
Toimittajan kuva

Jani Uotila

jani.uotila@mtv.fi

Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Jääkiekon SM-liiga ei ole houkutellut yhtä paljon katsojia halleihin alkukaudella kuin vuosi sitten.

Toimitusjohtaja Kimmo Rannisto kertoo, että SM-liigan tavoitteena on jatkuva kasvu, joten siinä suhteessa liiga ei ole pysynyt yleisötavoitteessaan syksyn aikana. Ranniston mukaan katsojamäärissä ollaan muutaman prosentin verran perässä viime kautta.

- Tietysti yksittäisiä selittäviä tekijöitä on mukana - Ässillä ei ollut ainuttakaan kotipeliä 6 000 ihmisen hallissa ja viime alkukaudella oli ehkä jotain tapahtumia esimerkiksi Turussa, jossa halli oli täynnä. Jos niitä laskee sisään tai ulos, niin se heilahdus ehkä tasautuu viime kauteen, Rannisto sanoo MTV Sportille.

Rannisto on hieman huolissaan siitä, että katsojat eivät ylipäätään tulee urheilutapahtumiin yhtä hanakasti.

- Tuntuu siltä, että tekemistä on yleisön viihdyttämisessä.

Työsarkaa riittää

Rannisto ei allekirjoiteta väitettä siitä, että kiekkofaneille on liikaa tarjontaa. SM-liigan lisäksi usealla paikkakunnalla pelataan Champions Hockey Leagueta, ja lisäksi Jokerit kiekkoilee KHL-liigassa.

- Lajin parissa käy kahdesta kahteen ja puoleen miljoonaan katsojaa vuosittain, ja heidät uskallan lukea jääkiekkofaneiksi. He käyvät katsomassa pelejä vuodesta toiseen. Siihen, mihin me emme ole kiinnittäneet vielä riittävästi huomiota, ovat ne ihmiset, jotka ovat kiinnostuneet jääkiekosta, mutta eivät tule syystä tai toisesta paikalle tai eivät koe tapahtumaa riittävän arvokkaaksi tai kivaksi. Siinä meillä on työsarkaa, Rannisto sanoo.

Rannisto painottaa, että SM-liiga on edelleen hyvässä tilanteessa, vaikka katsomot eivät täyty illasta toiseen.

- Sanotaan niin, että koko ajan pitää olla hereillä ja huolissaan siitä, jos ei pysty kasvamaan. Se on yleinen viisaus, että ne, jotka eivät kasva, saattavat jollain aikavälillä kutistua muiden paineessa. Huolestunut ei kuitenkaan siltä kantilta vielä tarvitse olla.

- Niillä tuloilla, jotka me pystymme generoimaan tämän liigan parissa, työllistetään kuitenkin puolet suomalaisesta ammattiurheilusta. Se on meillekin tärkeä asia.

Tuoreimmat aiheesta

Liiga