Suomen Palloliiton SPL:n puheenjohtaja Pekka Hämäläinen riemuitsi Suomen saamasta luottamuksesta Euroopan jalkapalloliitolta Uefalta, kun naisten EM-lopputurnaus vuonna 2009 myönnettiin Suomen järjestettäväksi.
- Äänestyksessä voitimme Hollannin äänin 10-1, vaikka Uefan toimisto oli esittänyt kisoja Hollantiin. Meillä oli kuitenkin Uefan hallituksen luottamus järjestettyämme arvokisaputken (2001: pojat 18 v. EM, 2003: pojat 17 v. MM ja 2004: naiset 19 v. EM). Liittomme henkilökunta on erittäin pätevä näihin tehtäviin, Hämäläinen kiitteli.
Hämäläinen sanoi ymmärtävänsä Uefan toimiston kannan, koska Suomi ei täysin täyttänyt stadionvaatimuksia eli 10 000 - 15 000 katsojaa.
- Realistisiin yleisölukuihin meilläkin voidaan päästä. Toisaalta meillä on omat urheilulliset ansiomme, kun sijoituimme tiloille 3-4 Englannin naisten EM-kisoissa vuonna 2005. Samoin naisten yleisömäärät ovat meillä selvässä nousussa, Espanja-ottelussa oli jo yli 6000 katsojaa, ja Tanskaa vastaan elokuussa odotamme Tampereelle vielä enemmän, Hämäläinen kertoi.
Hämäläinen uskoo, että pienemmistä stadioneista huolimatta Suomella on 12 joukkueen turnauksessa mahdollisuus saavuttaa 300 000 katsojan tavoite.
- Omiin otteluihimme on mahdollista saada Olympiastadion täyteen. Haluamme pitää kiinni myös tavoitteestamme järjestää EM-kisat ilman taloudellista tappiota. Budjetti on kolme miljoonaa euroa, josta Uefa on luvannut maksaa kaksi miljoonaa. Haluamme kuitenkin vielä neuvotella niin, ettei emännille jää missään tapauksessa maksettavaa, Hämäläinen sanoi.
EM-turnauksen ajankohta on vielä auki. Se riippuu Uefan ja kansainvälisen liiton Fifan muusta ohjelmasta. Vaihtoehtoja ovat kesäkuu tai alkusyksy 2009.
SPL:n liittohallitus juhlisti tiistaina EM-valintaa, mutta kokouksen varsinaisessa aiheessa ei päästy eteenpäin. Uuden pääsihteerin valinnassa ei tehty päätöksiä. Tavoitteena on valita vuoden 2007 alusta aloittava apulaispääsihteeri, joka ottaa vuotta myöhemmin pääsihteerin tehtävät eläkkeelle siirtyvän Teuvo Holopaisen seuraajana.
(MTV3-STT)
Lue myös:
Suomi sai jalkapallon naisten EM-kisat vuonna 2009