Oppositio moitti hallituksen budjettiriihen päätöksiä eduskunnan kyselytunnilla.
Eduskunnassa syksyn ensimmäisellä kyselytunnilla oppositiopuolue SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen moitti kysymyksessään hallitusta budjettiriihen päätöksistä. Hallitus sai budjettiriihensä valmiiksi tiistaina.
– Kun kaikki hallituksen päätöksen koskien ensi vuotta ynnätään yhteen, niin kappas kummaa, niiden yhteisvaikutushan on julkista taloutta heikentävä. Ei ollutkaan siis oikea aika lopettaa velaksi elämistä, Räsänen sanoi.
Valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä kommentoi Ylelle, että hallituksen tekemät toimet heikentävät julkista taloutta ensi vuonna noin 350 miljoonalla eurolla, kun huomioidaan muutokset sosiaaliturvarahastoissa.
– Jaatteko ministeriönne arvion, että kun katsotaan hallituksen päätöksiä vuotta 2027 koskien, niin niiden yhteisvaikutus on julkista taloutta heikentävä? Räsänen kysyi valtiovarainministeri Riikka Purralta (ps.)
Purran mukaan ensi vuoden budjetissa säästöjen kokonaismäärä, joita hallitus on tehnyt hallitusohjelmassaan ja kolmessa budjetti- tai kehysriihissä sen jälkeen, lähentelee viittä miljardia euroa.
Hallituksen tähän mennessä tekemät suorat menoleikkaukset ovat ensi vuoden budjetissa noin 4,8 miljardia euroa. Koska hallitus on tehnyt myös menolisäyksiä, on hallituksen toimien jukista taloutta vahvistava eli valtion velanoton tarvetta vähentävä vaikutus pienempi.

