Suosikkiselostajalta paljastus SaiPan sensaatiohetkestä – poikkeusveto suunniteltiin etukäteen

0:25imgNäin Sebastian Waheeb hehkutti SaiPan historiallista maalia
Julkaistu 22.04.2025 12:30
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

SM-liigan 50-vuotisen historian kenties suurin jymypaukku, SaiPan finaalipaikka, varmistui pääsiäismaanantaina Lappeenrannan Kisapuistossa. Jättimäisen jatkoerämaalin selostustulkinnasta vastasi Sebastian Waheeb, jonka h-hetkellä tekemä tyyliratkaisu on kerännyt kiitosta.

Lue myös: SM-liigan finaaleihin merkittävä muutos – pelipäivät myllättiin

MTV Urheilun liigatuottajana ja selostajana toimiva Waheeb piti maanantaina Kisapuistossa ääntä yhdessä asiantuntijan Ari Vallinin kanssa. 

Järisyttävä kiekkohetki kävi toteen ajassa 60.59, kun SaiPan Santeri Airola purjehti Lukko-maalille ja iski joukkueensa sensaatiomaisesti loppuottelusarjaan. 

Selostaja Waheeb hehkutti osumaa palkeet auki. 

– Santeri Airola! Santeri Airola laukoo SaiPan, Saimaan Pallon, SM-liigan finaaleihin ensimmäistä kertaa koskaan!

Lyhyen tunnelmoinnin jälkeen selostamo hiljeni täysin. Waheeb ja Vallin antoivat kuvan ja tunnelman puhua puolestaan. 

Waheeb on saanut ratkaisustaan paljon kiitosta muun muassa sosiaalisessa mediassa. Selostajan tilannetajua on kehuttu loistavaksi historiallisen hetken keskellä. 

Homma oli suunniteltu, Waheeb paljastaa.

– Sanoin "Arskalle" tauolla ennen jatkoerää, että jos SaiPa tekee voittomaalin, niin ollaan hetki hiljaa, ettei aloiteta maalin analysointia. Varoitin papupataa, joka siinä sykki läpi illan, konkariselostaja nauraa. 

Nauhalle tallentunut selostuskamera näyttää, kuinka Vallin todellakin otti vinkistä vaarin. Kuusinkertainen Suomen mestari pysyi jopa huvittavan viilipyttymäisenä Waheebin taustalla, eikä päästänyt sanaakaan. 

Pääkuvan videolta voit katsoa, miltä selostamossa näytti, kun SaiPa iski jatkoerämaalin.

– Kyllä se (hiljaisuus) oli ihan tietoinen veto. Sen tiesi, että jos SaiPa tekee, niin se halli räjähtää. Se oli niin historiallinen hetki, hän jatkaa. 

2:06imgTämän Santeri Airolan jatkoerämaalin selostusta on kehuttu – Sebastian Waheeb paljastaa homman olleen suunniteltu.

Waheeb on selostanut SM-liigaa toistakymmentä vuotta. Eilinen SaiPan ainutlaatuinen jatkoerämaali menee hänen uransa ikimuistoisimpiin.

– Kyllä se menee ihan kärkeen. Olenkohan 14 kautta vetänyt SM-liigaa. Tämä vertautuu ehkä kevään 2016 välieriin, kun Patrik Laine tasoitti Tapparalle viimeisellä sekunnilla, Waheeb muistelee. 

Selostaja kertoo ottaneensa kaiken irti Lappeenrannan kiekkohurmoksesta. Maanantain selostuspäivä alkoi orientaatiokierroksella.

– Kun ajelin Lappeenrantaan, niin otin tarkoituksella vähän ylimääräistä aikaa ja kävin aistimassa tunnelmaa keskustassa ja kauppatorilla. Joka puolella oli ikkunoissa SaiPan lippuja ja pelipaitoja.

– Hallilla sitten aisti, että nyt ollaan sellaisen suuren asian äärellä, mitä tämä kansa ei ole koskaan kokenut. Ratkaisun jälkeen oli kyyneleitä vauvasta vaariin. 

Kun taisto oli tauonnut ja SaiPa edennyt finaalisarjaan, oli kaksikko Waheeb-Vallin kaikkensa antanut.

– Sykkeet oli tosi korkealla ja kainalot aivan märkinä. Kolme ja puoli tuntia paahdettiin. Tuntui kyllä kropassa ja päässä, ettei ollut ihan perustiistai, Waheeb nauraa. 

Waheebia kuullaan vielä kertaalleen SM-liigaselostamossa tänä keväänä. Hän selostaa Lukon ja Ilveksen pronssiottelun. 

Lue myös: Tässä on SM-liigan finaalien selostaja

Tuoreimmat aiheesta

Liiga