Pieni Chelsean kaupunki Yhdysvaltain Michiganissa on herättänyt ihastusta yhteisöllisellä, hyvän mielen kirjatempauksellaan.
Kun 5 500 asukkaan kaupungin kirjakauppa Serendipity Books oli muuttamassa korttelin toiselle puolen, sen asiakkaat riensivät apuun.
Ennen muuttoa moni asiakas oli kysellyt kirjakaupan omistajalta Michelle Tuplinilta, kuinka he voisivat auttaa. Lopulta Tuplin keksi idean ihmisistä tehdystä ihmisketjusta, jonka avulla kirjat voisi siirtää uuteen osoitteeseen.
Väkeä oli lapsista vanhuksiin
Tuplin kertoo ABC Newsin haastattelussa epäilleensä, ettei ketju riittäisi vanhalta kaupalta uudelle. Toisin kuitenkin kävi. Ihmisiä oli niin paljon, että ketjuja piti lopulta tehdä kaksi.
– Kun astuin ulos vanhasta kaupastani, kurkistin kulman taakse ja näin kuinka pitkä ketju oli…minun oli vaikea pysyä kasassa, hän kertoo.
Paikalle oli saapunut väkeä lapsista vanhuksiin. Tuplinin mukaan yhteensä noin 300 ihmistä tuli apuun. Nuorin heistä oli 6-vuotias ja vanhin 91-vuotias.
Apuun tulleet ihmiset saivat siirrettyä tanssien ja laulaen yli 9 000 kirjaa alle kahdessa tunnissa. Tässä ajassa kirjat saatiin jopa aakkosjärjestykseen oikeille hyllyille.
Katso artikkelin alusta viraaliksi noussut video, joka näyttää, millainen tunnelma kirjaketjussa oli.