Syrjäytettiinkö Tapparan tähtinimi? Rikard Grönborgilta paljonpuhuva valinta

photo-collage.png
Filip Lindberg (vas.) ja Juha Metsola.
Julkaistu 04.03.2025 16:15
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Tapparan ykkösvahtina tähän kauteen lähtenyt Juha Metsola istuu jo kolmatta ottelua putkeen vaihtopenkillä.

Tappara kohtaa tiistaina SM-liigan ainoassa ottelussa HPK:n. Matsissa riittää panosta. Joukkueet ovat peräkkäisillä sijoilla yhdeksäntenä ja kymmenentenä, hämeenlinnalaisten etu on kaksi pistettä, tosin Tapparalla on ottelu vähemmän pelattuna.

Joukkueet taistelevat pudotuspelien ensimmäisen kierroksen kotiedusta, eli sijoista 5–8.

Tapparan päävalmentaja Rikard Grönborg näyttää luottavan kauden toistaiseksi tärkeimmissä peleissä nyt uuteen mieheen. SaiPasta loppukaudeksi lainattu maalivahti Filip Lindberg toimii kolmatta kertaa putkeen aloittavana kassarina.

Viime vuosikymmenellä Tapparan SM-liigafinaaleihin johdattanut Juha Metsola on ajautunut luukkumiehen rooliin. Täksi kaudeksi Euroopan-kierrokseltaan Tampereelle palannut Metsola on pelannut edellisen kerran 26. helmikuuta tappiollisessa KooKoo-ottelussa. Ennen Lindbergin sisääntuloa Metsola oli joukkueen selkeä ykkösvahti.

Metsola on torjunut tällä kaudella 38 ottelua 89,16-prosenttisesti. Hän on päästänyt 2,59 maalia ottelua kohden. 

Illan pelissä kohtaavat seurat ovat hyvin erilaisissa tilanteissa. HPK on noussut syksyn alhon ja valmentajavaihdoksen jälkeen odotuksiin nähden mainioon iskuun, hallitseva mestari Tappara taas on kyntänyt rajusti.

10 ottelun kuntopuntarissa HPK on kolmantena, Tappara sijalla 12.

Tuoreimmat aiheesta

Liiga