Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällainen on Ukrainan Shark-drone, jonka GPS:ää venäläiset eivät pysty häiritsemään

2:07Ukrainalaiset kehittivät edistyksellisen Shark-dronen – tällaisia ominaisuuksia sillä onKatso videolta: Ukrainalaiset kehittivät edistyksellisen Shark-dronen – tällaisia ominaisuuksia sillä on
Julkaistu 02.11.2023 21:50

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Ukrainalaiset ovat kehittäneet tehokkaan Shark-dronen, jolla ukrainalaisjoukot pystyvät helposti paikantamaan esimerkiksi venäläisten sotakalustoa. 

Vaikka monien katseet ovat tällä hetkellä Lähi-idässä Israelin ja äärijärjestö Hamasin välisissä taisteluissa, sota Ukrainassa jatkuu edelleen. 

Niin venäläiset kuin ukrainalaisetkin tykistöt ampuvat päivittäin tuhansia ammuksia. Siksi laitteisto, joka havaitsee vihollisen asemat ja kaluston kaukaa, on kultaakin arvokkaampaa. 

Ukraina on pyrkinyt koko sodan ajan kehittämään niin hyökkäämiseen kuin sotilastiedusteluunkin uusia laitteita, joiden merkitys on vain korostunut sodan jatkuessa. 

Ukrainalaiset ovat kehittäneet niin kutsutun Shark-dronen, jossa on hyödynnetty tekniikkaa, johon venäläiset eivät pääse käsiksi GPS-signaalia häiritsemällä. Lennokin avulla ukrainalaisjoukot pystyvät pitkänkin matkan päästä havaitsemaan ja paikantamaan kohteet. Lennokkien miehistölle välittämillä koordinaateilla ukrainalaistykistöyksikkö ampuu vihollisen kohteisiin. 

Ukrainalaisten mukaan noin 50 000 dollaria maksava drone on luotettava, tehokas ja helppokäyttöinen.

Katso jutun alussa olevalta videolta, millainen Shark-droone on, ja millaisia ominaisuuksia sillä on! 

Lue myös nämä Ukrainan ja Venäjän käymään sotaan liittyvät artikkelit: 

  • Kysely: Valtaosa venäläisistä tukisi Putinia, jos tämä lopettaisi sodan – yhdellä ehdolla

  • Brittitiedustelu: Venäjän ilmatorjunnalla paljon puhuva viikko

  • Kommentti: Ukrainan vastahyökkäys on epäonnistunut – ja se pitää sanoa ääneen

  • Yhdeksänhenkinen perhe tapettu sänkyihinsä Ukrainassa – Venäjäkin reagoi massamurhaan

Lisää aiheesta:

Ukraina hyökkäsi Venäjän eliittiyksikön tukikohtaanUkraina testasi uusia aseita: "Voi tehdä kauniita asioita" – MTV:n piti todistaa, ettei ole vakoojaUSA kehittää lennokkien tappajaksi "sähkömagneettista liekinheitintä"Dronetaistelu tallentui videolle Ukrainassa: "Tähdet asettuivat kohdilleen" – tämän lennokit ovat mullistaneet sodassaYlistettyjen dronejen elinajanodote on romahtanut Itä-Ukrainassa: "Ne ovat lähes hyödyttömiä"Ukraina käyttää tankkeja korviketykkeinä – edes Uberin kaltainen tähtäysohjelmisto ei pelasta ammuspulalta: "Venäjä tuhoaa kaiken ja kävelee sisään"
Ukrainan sotaKonfliktitSodatTeknologiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 08:11
    Ukraina

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua