Pahoin runnellut Helsingin Roihuvuoren kirsikkapuut ovat säästymässä pahimmalta tuholta. Jos keli ei tee tepposia, tänä keväänä päästään nauttimaan myös perinteisestä Hanamista.
Suositussa Roihuvuoren kirsikkapuistossa Helsingissä paljastui tammikuussa järkyttävä näky.
Urakoitsijan työvirheen takia lukuisista puista oli leikattu puiston kunnossapidon yhteydessä runsaasti kukkivia osia, joita ei olisi saanut leikata.
Kaupungilta kerrottiin tuolloin, että lähes sadan kirsikkapuun kukinta jää siksi totuttua heikommaksi usean vuoden ajaksi. Jopa puiden kuolemaa manattiin.
Lue myös: Suositulla helsinkiläispuistolla karu kohtalo "hoitoleikkauksen" jälkeen – "Todella surullinen uutinen"
Vaikutuksia on väistämättä
Helsingin kaupunkiympäristön toimiala puuasiantuntija Juha Raisio kertoo nyt, että puut säästynevät.
– Ne kukkivat oksat, jotka oli ehditty leikata, jäävät puuttumaan kahden, kolmen seuraavan vuoden ajaksi ihan väistämättä. Ja kun puista lähtee yhteyttävää pinta‑alaa tuolla tavalla, kyllä sillä jokin vaikutus niiden kasvuun ja hyvinvointiin voi muutenkin olla, etenkin kun ei tiedetä, minkälaisia kesiä on luvassa.
– Mutta olettaisin, että mitään peruuttamatonta ei ole kuitenkaan tapahtunut, Raisio toteaa MTV Uutisille.
Raision mukaan täysin tai melkein koskemattomana säilyi yksi kolmasosa puiston puista.
– Leikkuu laitettiin poikki heti, kun siitä saatiin kuulla, eli puiston reunalle jäi leikkaamattomia puita. Ne ovat vähän epäedullisella, varjoisella reunalla, mutta sehän vain viivyttää kukkimista.
Lue myös: Kirsikkapuiston tuhon taustalla karmaiseva väärinkäsitys
Sää nyt kysymysmerkki
Perinteisessä Hanami-juhlassa 10. toukokuuta nähdään siis runneltu, mutta kukkiva puutarha – jos sää ei tee tepposiaan. Raision mukaan ainakin kukinnan loppuvaiheesta päästäneen nauttimaan.
– Kun on liian kylmää kukinta‑aikana, kukkivat silmut voivat varista pois. Puut yrittävät lähteä kukkimaan, mutta jos tulee kylmä, ne eivät kestä sitä.
Raision mukaan pelko kukinnan pilalle menemisestä on nyt iso, koska silmut ovat jo pitkällä. Pari puuta on jo täydessä kukassaan.
– Voisin kuvitella, että jos meillä olisi yksi, kaksi lämmintä päivää, koko mäki olisi kukassa. Ollaan reilusti etuajassa.
Toisaalta jos sää pysyisi sopivan viileänä lämpimään Hanamiin asti, kukat voisivat ilmaantua juuri oikeaan aikaan.
– Sopivan viileä viivyttää kukintaa. Tämmöisillä keleillä, kuin nyt on, silmut eivät kehity oikeastaan yhtään mihinkään.
Lue myös: "Voi tulla etelää myöten lumena" – Markus Mäntykannas väläyttää todellista vappufiaskoa
Korvausasia auki
Yle kertoo, että mahdollisista vahingonkorvauksista ei vielä ole sovittu.
Puut leikanneen urakoitsijan YIT Roadin ja Helsingin kaupungin välillä käydään edelleen keskusteluja.
– Urakoitsijan kanssa on hyvä keskusteluyhteys. Mutta vielä on varhaista sanoa, mitä puille lopulta tapahtuu ja paljonko vahinkoa mahdollisesti aiheutuu, Helsingin kaupungin tekninen johtaja Kari Pudas kommentoi Ylelle.
Urakointisopimus puiston hoidosta jatkuu YIT Roadin kanssa vielä neljä vuotta.
Roihuvuoren Kirsikkapuistossa on yhteensä yli 150 kirsikkapuuta.
Puut on saatu lahjoituksina Helsingin japanilaisilta asukkailta ja yrityksiltä. Ne istutettiin vuosina 2007–2009.
10. toukokuuta varsinaisesti järjestettävä Roihuvuoren Hanami-juhla alkaa kirsikkapuistossa tänä vuonna jo 5. toukokuuta karppiviirien nostamisella.
7.–9. toukokuuta Roihuvuoren japanilaistyylisessä puutarhassa ja kirsikkapuistossa järjestetään lisäksi yozakura eli yöhanami kello 22–02. Tuolloin sekä kirsikkapuisto että japanilainen puisto valaistaan.