Tasapeli oli Svennikselle torjuntavoitto

Didier Drogba ja Sven-Göran Eriksson, kuva: Laurence Griffiths/Getty Images
Didier Drogba ja Sven-Göran Eriksson, kuva: Laurence Griffiths/Getty Images
Julkaistu 15.06.2010 19:44(Päivitetty 15.06.2010 19:47)

Jalkapallon MM-kisojen G-lohkon avannutta maalitonta tasapeli voi luonnehtia torjuntavoitoksi Norsunluurannikon päävalmentajalle Sven-Göran Erikssonille.

Ruotsalainen Eriksson koki Englannin päävalmentajana arvokisoissa puolivälierätappiot Portugalille EM-Kreikassa 2004 ja MM-Saksassa 2006.

Toisessa MM-lopputurnauksessaan pelaavan Norsunluurannikon puolustusasenne ilahdutti Erikssonia.

- Puolustuspelimme oli erinomaista. Portugali on hyvä ryhmä, mutta en ole tasapelipisteeseen täysin tyytyväinen, kaksi ja puoli kuukautta Norsunluurannikkoa valmentanut Eriksson sanoi.

Vaihdosta kesken peliin tullut hyökkääjä Didier Drogba ei ollut parhaimmillaan, sillä hän loukkaantui puolitoista viikkoa sitten.

Toipilas ehti 28 pelaamansa minuutin aikana hätyyttää Portugalin puolustusta, kun vaihtomies Abdulkader Keita tarjoili lisäajalla pallon Drogballe rangaistusalueen rajalle. Drogban veto suuntautui aivan muualle kuin maalia kohti.

- Mielestäni hän alkaa olla pelikunnossa, Eriksson viittasi Drogbaan.

(MTV3-STT-TT)