Tässäkö keinot Jokereiden pysäyttämiseen? Lukon ketjuihin muutoksia

Jerry Ahtola (jäässä) on tänään ykkösnyrkissä, kun Lukko yrittää kaataa Jokerit.
Jerry Ahtola (jäässä) on tänään ykkösnyrkissä, kun Lukko yrittää kaataa Jokerit.Lehtikuva
Julkaistu 21.03.2013 13:13(Päivitetty 21.03.2013 13:18)

Rauman Lukko yrittää ottaa tänään kotihallissaan voiton Jokereista. Jokerit voitti eilisen puolivälieräavauksen puhtaasti 3-0.

Lukon päävalmentaja Risto Dufva ei jäänyt tuleen makaamaan, vaan laittoi hyökkäysketjunsa uuteen uskoon. Justin Azevedo ja Teemu Nurmi saavat ykkösketjuun seurakseen uutena tulokkaana Jerry Ahtolan.

Kakkosketju on tänään muodossa Lauri Tukonen-Jarkko Kauvosaari-Josef Straka. Eilisen avauskokoonpanoissa vain Tukonen kuului kakkosketjuun. Janne Keränen tippuu Ahtolan paikalle kolmosketjuun ja Filip Riska nelosketjun laitaan. Pakistossa muutoksia ei ole.

Jokereiden kokoonpano on tismalleen sama kuin eilen. Kaikki neljä puolivälieräparia kohtaa tänään. Eilisen avauskierroksen kaikki ottelut päättyivät kotivoittoihin.

Ennakko: Revanssihenkeä

Tänään on HIFK:n iskun paikka

Ässät ekstralatingilla KalPan kaatoon

Ville Nieminen: HIFK:n hyökättävä enemmän

Tuoreimmat aiheesta

Jokerit