Haitallisia laajennuksia on asentanut tietoturvayhtiö Avastin mukaan jo kolme miljoonaa käyttäjää.
Erilaiset laajennukset tekevät selainten käyttämisestä mielekkäämpää, mutta niiden asentamisessa piilee myös riskejä.
Tietoturvayhtiö Avastin mukaan yli 3 miljoonaa käyttäjää on asentanut Chrome- ja Edge-selaimiinsa haitallisia laajennuksia, uutisoi ZDNet.
Lue myös: Digiasiantuntija Kimmo Rousku päätti itse huijata Windows-huijareita – näin operaatio eteni
Avast kertoo löytäneensä viime kuussa 28 selainlaajennusta, jotka pystyivät ohjaamaan käyttäjäliikennettä mainoksiin ja tietojenkalastelusivustoille, keräämään henkilötietoja ja selaushistoriaa sekä lataamaan haittaohjelmia käyttäjän laitteeseen.
Iso osa löydetyistä laajennuksista tekeytyi jonkin tunnetun palvelun, kuten Instagramin tai Spotifyn, lisäosiksi.
Tietoturvayhtiö epäilee laajennusten ensisijaisen tavoitteen olevan käyttäjäliikenteen kaappaaminen rahallista hyötyä vastaan.
– Verkkorikolliset saavat maksun jokaisesta uudelleenohjauksesta kolmannen osapuolen verkkotunnukseen, Avast kommentoi.
