Tullien on tarkoitus astua voimaan 2. huhtikuuta. Päätös voi tehdä uusista autoista tuntuvasti kalliimpia ja vahingoittaa useiden maiden talouksia.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ilmoittanut uusista 25 prosentin tullimaksuista kaikille autoille, joita ei ole valmistettu Yhdysvalloissa.
Trump kertoi asiasta keskiviikkona Valkoisessa talossa. Tullien on määrä astua voimaan 2. huhtikuuta.
Tuontitullit koskevat kaikkia maahantuotuja autoja ja kuorma-autoja, joita ei ole valmistettu Yhdysvalloissa.
Trumpin mukaan maassa valmistetut autot välttyvät tullimaksuilta.
Presidentti sanoi, että tullimaksut ovat ehdottomasti pysyviä.
New York Timesin mukaan noin puolet Yhdysvalloissa myydyistä ajoneuvoista on tuotu maahan.
Tutkimuslaitosten tekemien arvioiden mukaan Trumpin tuontitullit nostaisivat uusien autojen hintaa tuhansilla dollareilla.
Nykyisin Yhdysvaltojen tuontitulli ulkomailla valmistetuille autoille on 2,5 prosenttia.
2:15Näin tullit iskisivät Suomen vientiin. Juttu on helmikuun alusta.
Paha kolaus
Autotulleista kärsivät etenkin Yhdysvaltain läheiset kumppanit EU, Kanada, Meksiko, Japani ja Etelä-Korea.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kertoo olevansa syvästi harmissaan Yhdysvaltain ilmoittamista autotulleista.
Von der Leyen sanoo viestipalvelu X:ssä, että tullimaksut ovat veroja, jotka vahingoittavat yrityksiä ja etenkin kuluttajia sekä Yhdysvalloissa että EU:ssa.
– EU etsii yhä neuvotteluratkaisuja ja suojelee samaan aikaan omia taloudellisia etujaan.
EU-maista etenkin Saksan taloudelle autojen vienti Yhdysvaltoihin on tärkeä kulmakivi.
Autot ovat myös Japanin tärkein vientituote. Vaikka japanilaisilla autonvalmistajilla on merkittävää tuotantoa Yhdysvalloissa, autoja myös viedään Japanista runsaasti.
Esimerkiksi Toyota myi viime vuonna Yhdysvalloissa 2,3 miljoonaa autoa, joista noin miljoona valmistettiin Yhdysvaltain ulkopuolella.
Etelä-Korean autonvalmistajat puolestaan veivät Yhdysvaltoihin viime vuonna yli 1,4 miljoonaa autoa, mikä on hieman yli puolet koko maan autoviennistä.
Kanada valmistelee vastatoimia
Pohjois-Amerikan autoteollisuus on vuosikymmenten mittaan kytkeytynyt tiiviisti yhteen niin, että autonosat saattavat ylittää rajoja useita kertoja valmistusprosessin aikana.
Kanadan keskuskauppakamari sanoi Trumpin tullien vievän kymmeniätuhansia työpaikkoja molemmilla puolilla rajaa.
– Tämä veronkorotus uhkaa vahingoittaa tehtaita ja työntekijöitä sukupolvien ajaksi, ellei pysyvästi, kauppakamari lausui New York Timesin mukaan.
Kanadan tuore pääministeri Mark Carney sanoi autotulleja suoraksi hyökkäykseksi maataan kohtaan. Hän vakuutti puolustavansa kanadalaisia työntekijöitä ja yhtiöitä.
– Tämä toki sattuu meihin, mutta kun pysymme yhtenäisinä, me tulemme tästä ajasta läpi vahvempina, Carney sanoi.
Carney kertoi Kanadan hallituksen valmistelevan vastausta tulleille.
Myös Japanin pääministeri Shigeru Ishiba sanoi maansa hallituksen harkitsevan sopivia toimia Yhdysvaltain tulleihin vastaamiseksi.
Markkinat alamäessä
Palattuaan Valkoiseen taloon tammikuussa Trump on asettanut laajoja tullimaksuja maan tärkeimmille kauppakumppaneille.
Esimerkiksi teräkselle ja alumiinille on asetettu 25 prosentin tullit.
Trump on kuitenkin myös välillä perunut ilmoittamiaan tulleja, ja aiemmin hän lykkäsi autotulleja yhdysvaltalaisten autonvalmistajien vedottua asian puolesta.
Pelko tullien vaikutuksesta ja tempoilevan kauppapolitiikan aiheuttama epävarmuus ovat painaneet osakemarkkinoita viime viikkoina.
Yhdysvaltain kuluttajaluottamus on romahtanut, ja talouden pelätään olevan ajautumassa taantumaan.
Trump on kuitenkin pitänyt päänsä. Keskiviikkona hän sanoi, että osakemarkkinat setvivät itsensä kuntoon.
Pörssikurssit putosivat jo keskiviikkona, kun autotulli-ilmoitusta osattiin odottaa.
Teknologiapainotteinen Nasdaq-indeksi laski kaksi prosenttia, ja myös monien autonvalmistajien kurssi putosi tuntuvasti.
Trump on aiemmin ilmoittanut, että 2. huhtikuuta astuvat voimaan myös vastavuoroiset tullit Yhdysvaltain kauppakumppaneille.
Keskiviikkona Trump sanoi, että ne olisivat "lieviä". Presidentin mukaan ne räätälöidään kullekin kauppakumppanille erikseen.
EU on käynyt tälläkin viikolla kauppaneuvotteluja Yhdysvaltojen kanssa tulevista tulleista.
Keskiviikkona Trump sanoi kaavailevansa autojen lisäksi kohdennettuja tulleja myös lääkkeille ja puutavaralle.