USA:n kuluttajaluottamus alimmillaan sitten vuoden 2021

AOP Trump raha talous dollari Yhdysvallat 16.1.799905822
Yhdysvaltalaisten luottamus muun muassa työnsaantimahdollisuuksiin on murentunut nopeasti. Kuvituskuva.IMAGO/Christian Ohde/ All Over Press
Julkaistu 25.03.2025 17:59

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa kuluttajien luottamus talouteen on laskenut alimmalle tasolleen sitten vuoden 2021, jolloin maailma oli koronapandemian kourissa.

Tutkimusorganisaatio Conference Boardin tiistaina julkaisemat lukemat kertoivat, että kuluttajaluottamus laski neljättä kuukautta perättäin. 

Kuluttajaluottamusindeksi laski 7,2 pistettä pistelukuun 92,9, enemmän kuin markkinoilla oli odotettu.

Etenkin yhdysvaltalaisten luottamus työnsaantimahdollisuuksiin on murentunut nopeasti ja laski alimmilleen 12 vuoteen. Myös inflaation odotetaan kiihtyvän.

– Kuluttajien optimismi tulevaisuuden palkkakehityksestä – joka oli pitänyt pintansa varsin hyvin viime kuukausina – katosi suurilta osin, mikä viittaa siihen, että huolet taloudesta ja työmarkkinoista ovat alkaneet heijastua kuluttajien arvioihin henkilökohtaisesta tilanteestaan, Conference Boardin ekonomisti Stephanie Guichard kertoi.

Tutkimuksen avovastausten mukaan yhdysvaltalaiset ovat edelleen huolissaan inflaatiosta. Myös huolet tuontitullien ja kauppapolitiikan vaikutuksesta talouteen ovat kasvaneet.

Palattuaan presidentiksi tammikuussa Donald Trump on asettanut tuontitulleja monia Yhdysvaltain tärkeimpiä kauppakumppaneja kuten Kanadaa, Meksikoa, Kiinaa ja EU:ta kohtaan. 

Toisaalta Trump on myös lykännyt ja perunut monia tulleistaan, mikä on lisännyt epävarmuutta talouteen.

Tempoileva kauppapolitiikka ja pelko tullien vaikutuksesta on saanut osakemarkkinat laskusuuntaan viime viikkoina. 

Yhdysvaltain talouden on jopa arvioitu ajautuvan taantumaan. Jo helmikuussa yhdysvaltalaiskuluttajien luottamuksessa nähtiin suurin kuukausilasku sitten elokuun 2021.

Lue myös:

Suomen bruttokansantuote voi laskea rajusti, jos Yhdysvaltojen tullikorotukset toteutuvat, ennustaa Etla

Kauppasota jäädytti amerikkalaisten sijoitukset Suomeen – suomalaisekonomisti pelkää vielä pahempaa

USA:n viestitöppäys ihmetyttää suomalaisasiantuntijoita: "Tekniikka ei pelasta tyhmyydeltä"

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat