Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USU-gallup: Lindtman on paras puheenjohtaja

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman puoluevaltuuston kokouksessa marraskuussa.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman puoluevaltuuston kokouksessa marraskuussa.Str / Lehtikuva
Julkaistu 03.12.2024 05:19

MTV UUTISET – STT

Kukaan nykyisistä puolueiden puheenjohtajista ei pääse lähellekään Li Anderssonin lukemia. 

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on onnistunut suomalaisten mielestä parhaiten puolueen puheenjohtajana, kertoo Uutissuomalaisen gallup. Lindtmania pitää parhaiten onnistuneena 12 prosenttia suomalaisista.

Jaetulla toisella sijalla ovat kahdeksalla prosentilla keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen, kokoomuksen Petteri Orpo ja perussuomalaisten Riikka Purra.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta saa seitsemän ja vasemmistoliiton Minja Koskela kuuden prosentin kannatuksen. RKP:n Anders Adlercreutzia ja kristillisdemokraattien Sari Essayahia pitää parhaiten onnistuneena viisi prosenttia ja Liike Nytin Harry Harkimoa kaksi prosenttia.

Suomalaisista 39 prosenttia ei Uutissuomalaisen gallupissa osannut sanoa, kuka puheenjohtajista on suoriutunut tehtävässään parhaiten.

Lue myös: Hannu Himanen: Näin Venäjä hyötyi Kiljusen kohusta

SDP pärjää

Uutissuomalainen kysyi kansalaisten arvioita puheenjohtajien onnistumisesta viimeksi huhtikuussa. Tuolloin neljännes vastaajista piti vasemmistoliiton Li Anderssonia parhaiten onnistuneena puheenjohtajana. 

Andersson jätti puheenjohtajan tehtävän lokakuussa, koska hänet valittiin kesän eurovaaleissa Euroopan parlamenttiin.

Lue myös: Li Andersson tietää, miksi on suosittu, ja muidenkin pitäisi ottaa siitä oppia – paljastaa erityisen lempinimensä omiensa keskuudessa

Turun yliopiston erikoistutkija Jenni Karimäki sanoo Uutissuomalaiselle, että Anderssonin väistyminen on avannut tilaa muille puheenjohtajille.

– Vastaajat ovat joutuneet miettimään kysymystä uudella tavalla. Näissä tuloksissa heijastuvat syksyn kannatusmittaukset, joissa oppositiopuolue SDP on pärjännyt.

Tietoykkösen kyselyyn vastasi 1 000 suomalaista marraskuun puolivälissä. Kokonaistuloksen virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Lisää aiheesta:

USU-gallup: Marin onnistunein puoluejohtaja, Orpo menettänyt kakkospaikanUSU-kysely: Marin yhä onnistunein puheenjohtaja – "tulokset poikkeuksellisen hyviä"Uutissuomalainen: Marin parhaiten onnistunut puoluejohtaja, Orpo kakkosenaUSU: Kohut eivät juuri horjuttaneet Marinin suosiota puheenjohtajana, Orpon suosiossa suurin muutos ylöspäinIL: Marin yhä luotetuin puheenjohtaja, mutta luottamus on laskenut – "Kyllä tuo luku on silti aika korkea"Uutissuomalainen: Puolet suomalaisista uskoo Sanna Marinin onnistuvan pääministerinä
PolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 17:48
    Petteri Orpo

    Orpo päivittelee Ylellä perussuomalaisten silmienvenyttelyä: "Lapsellista"

  • 16:51
    Rasismi

    Nasima Razmyar tykittää syytöksiä Orpon hallitukselle: "Pelkkä irvikuva"

  • 10:57
    Rasismi

    Purra kiersi kysymyksen silmienvääntelystä, Keskisarja puhui "kaukoitäläisistä vinosilmistä"

  • 09:42
    Rasismi

    Aasialaistaustainen PS-nuorten puheenjohtaja tyrmää puoluetoveriensa kuvat: "Joskus on hyvä olla vain hiljaa"

  • Eilen14:51
    Suomen Keskusta

    Keskusta mahdollistaisi hyvinvointialueiden velkasaneerauksen – kokoomus tyrmää