Vahvistus: Netanjahu tapaa Trumpin

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu ja Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump 4. helmikuuta.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu ja Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump 4. helmikuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 06.04.2025 06:22

MTV UUTISET – STT

Netanjahun ja Trumpin tapaamisessa keskustelunaiheina ovat muun muassa tuontitullit, Gaza sekä Kansainvälisen rikostuomioistuimen vastustaminen.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu matkustaa Yhdysvaltoihin sunnuntaina. Netanjahun kanslia vahvisti vierailun myöhään lauantaina.

Netanjahun on määrä tavata presidentti Donald Trump Washingtonissa.

Aiemmin vierailusta kertoivat Yhdysvaltain hallinnon nimettömänä esiintynyt edustaja sekä uutismedia Axiosin lähteet. Hallinnon edustajan mukaan Netanjahun ja Trumpin tapaaminen Valkoisessa talossa järjestettäisiin maanantaina.

Pääministerin kanslian mukaan valtionjohtajat aikovat keskustella Yhdysvaltojen tuontitulleista, Iranin "uhasta" sekä Israelin ja Turkin välisistä suhteista. 

Yhdysvaltain hallinnon edustajan mukaan Iranin osalta keskustelussa on maan ydinohjelma.

Netanjahu olisi ensimmäinen Trumpin tapaama valtionjohtaja sen jälkeen, kun Trump ilmoitti keskiviikkona uusista tuontitulleista Yhdysvaltain kauppakumppaneille. 

Uutiskanava CNN:n mukaan Trump olisi jo neuvotellut Israelin edustajien kanssa maalle asetettavien tuontitullien mahdollisesta keventämisestä.

Lue myös: Israel hyökkää taas Gazaan

"Taistelu ICC:tä vastaan"

Netanjahun kanslian mukaan keskustelunaiheina ovat myös Gazassa olevien israelilaispanttivankien vapautuspyrkimykset sekä taistelu Kansainvälistä rikostuomioistuinta (ICC) vastaan.

Israelin asevoimien mukaan Gazassa on edelleen yli 20 elossa olevaa panttivankia. ICC on puolestaan antanut Netanjahusta pidätysmääräyksen sotarikoksista Gazassa.

Yhdysvallat ei ole tunnustanut ICC:n toimivaltaa. Helmikuussa Trump asetti pakotteita ja matkustuskieltoja ICC:n virkailijoille, työntekijöille ja heidän perheenjäsenilleen, koska oikeus oli Trumpin mukaan aloittanut "laittomia ja perusteettomia" tutkintoja Yhdysvalloista ja Israelista.

Netanjahu vieraili aikaisemmin kuluvalla viikolla Unkarissa. Unkarin viranomaisten olisi periaatteessa pitänyt ottaa Netanjahu kiinni ICC:n pidätysmääräyksen vuoksi. Sen sijaan Unkari ilmoitti vetäytyvänsä ICC:n toiminnasta.

Lue myös: Näin "kaaos Valkoisessa talossa" vaikuttaa Gazaan, jossa tulitauko on raunioina

Tuoreimmat aiheesta

Israel