Vaihtuvaan korkoon sidotut asuntolainat siirtävät tutkijan mukaan lainan riskiä kohtuuttoman paljon pankilta lainanottajalle.
Euribor-korkoon sidotut lainat ovat herkkiä pankkisektorin kriiseille, koska ne perustuvat pankkien keskinäiseen luototukseen, arvioidaan Itä-Suomen yliopiston väitöstutkimuksessa.
Suomessa asuntolainat on yleisimmin sidottu kolmen tai kahdentoista kuukauden euriboriin.
Väitöskirjan tekijä Oskari Juurikkala suosittaa, että asiantuntijat kehittäisivät malliasuntolainan, jota pankkien olisi tarjottava yhtenä vaihtoehtona kokemattomille lainanottajille. Tämä auttaisi välttämään pahimpia ylilyöntejä lainanotossa.
Juurikkalan mukaan malli olisi siitä hyvä, että se ei rajoittaisi pankkien ja asiakkaiden sopimusvapautta.
— Jos taas pankille annetaan täysin vapaat kädet, sen intressissä ei välttämättä ole tarjota asiakkaan kannalta optimaalista vaihtoehtoa.
Vaihtoehtona euriboriin sidottuihin lainoihin Juurikkala esittää kiinteäkorkoista lainaa koko lainan kestoajaksi.
Juurikkala on perussuomalaisten talouspoliittinen asiantuntija.
(MTV3 - STT)