Valioliigasta käynnissä olevan kauden jälkeen putoava Southampton on antanut potkut seuran päävalmentajana toimineelle Ivan Juricille.
Southamptonin putoaminen varmistui sunnuntaina, kun se hävisi Tottenhamille maalein 1–3. Perinteikäs seura on voittanut tällä kaudella vain kaksi ottelua ja kerännyt vaivaiset kymmenen sarjapistettä.
– Emme ole nähneet tulosten kehittyvän toivotulla tavalla. Nyt kun putoaminen on varmistunut, meidän mielestä on tärkeää antaa faneille, pelaajille ja henkilökunnalle selvyyttä tulevaisuudestamme, kun lähestymme todella tärkeää kesää, Southamptonin tiedotteessa todetaan.
Lue myös: Sarjakärki Liverpool yllätettiin – Valioliigan ensimmäinen putoaja selvisi
Juric saapui Southamptonin peräsimeen vasta joulukuussa, kun hän korvasi niin ikään potkut saaneen Russell Martinin.
Loppukauden ajan väliaikaisena päävalmentajana toimii Simon Rusk apunaan entinen Valioliiga-pelaaja Adam Lallana.
Southampton taistelee tällä hetkellä enää kunniastaan. Joukkue tarvitsee vielä kaksi pistettä, jotta se pystyisi lyömään Valioliigan kaikkien aikojen kehnoimman pistesaldon, joka on Derby Countyn hallussa (11 pistettä).