Vasemmistoliitto sopeuttaisi ensisijaisesti verotoimilla.
Vasemmistoliitto esitteli tänään kesäkokouksessaan yli yhdeksän miljardin euron edestä toimia, joilla voitaisiin sopeuttaa taloutta ja hillitä menoja.
Sopeutukset toteutettaisiin ensisijaisesti veronkiristyksillä.
Keinokorista löytyvät esimerkiksi miljonäärivero, listaamattomien yhtiöiden osinkoverohuojennuksen poisto sekä veroasteikon yhtenäistäminen.
Koskela sanoo pitävänsä verosopeutusta oikeudenmukaisempana kuin esimerkiksi sosiaalietuuksista leikkaamista.
– Vasemmistoliitto ei ole sitoutunut velkajarruun, mutta olemme valmiita sopeutuksiin. Yksikään puolue ei tule toteuttamaan velkajarrun 8–11 miljardin euron nettosopeutusta. Niin ei tehdä, koska siinä ei olisi mitään järkeä. Velkajarrumiljardit olisivat hyvästit hyvinvointivaltiolle, Koskela sanoi puheessaan puolueen kesäkokouksen yhteydessä Jyväskylässä.
Koskela huomautti, että viimeisen 25 vuoden aikana veroaste on laskenut yli kolme prosenttiyksikköä eli noin 8–9 miljardia euroa. Koskelan mukaan velkajarruun rakennettu sopeutustarve olisi siis lähes kuitattu, mikäli veroaste olisi edelleen 2000-luvun alun tasolla.
1:42
