VIDEO: Näin Obaman autosaattue ajoi halki Tallinnan keskustan

Julkaistu 03.09.2014 12:34
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Barack Obaman saapuminen Viron keskuspankkiin on kerännyt suuren joukon hurraajia ja ihmettelijöitä Tallinnan keskustaan.

Hieman yhdentoista jälkeen tallinnalaisia ja kiinnostuneita turisteja kerääntyi Viron Keskuspankin liepeille nähdäkseen vilahduksen Barack Obaman mustanpuhuvasta autosaattueesta.

1:41img

Obama pitää presidentti Toomas Hendrik Ilveksen kanssa pankin tiloissa lehdistötilaisuuden.

- Olisi kyllä jännittävä nähdä autokolonna. Toivotaan, että se tulee juuri tästä, sanoo keskustassa asuva Tiiu Mtv Uutisille.
- Minun päivääni tällainen ei häiritse. Tämähän on kunnianosoitus.
- Tuleekohan Obama vilkuttamaan jostain?

Saksalainen Theodor oli paikalla tyttärensä kanssa.
- Jännää. Olemme lomalla ja tämä on hieno ekstra.

Kaikkien toiveet toteutuivat, kun Pitkä mustanpuhuva autokolonna saapui pitkin Ravalan puistotietä. Onnekkaimmat saivat nähdä vilahduksen Yhdysvaltojen mahtimiehestä auton tummennetun lasin läpi.

- Mitä Obama tuolla pankissa tekee? Ei sieltä saa dollareita. Meillähän on jo eurot, nauraa ihmispaljoutta puolestaan tallinnalainen Mihkel. Samaa mieltä ovat läheisen rakennustyömaan työntekijät.

Viron presidentti Toomas Hendrik Ilvestä kuljettanut auto jäi kadulla ruuhkaan, kun Obaman turvamiehet pysäköivät pankin ympäristössä huolimattomasti.

Obaman vierailua seurataan koko päivän ajan MTV uutisten verkkosivuilla, Radio Novan uutisissa ja televisiossa.

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat