Valtakunnansyyttäjä Matti Nissisen virkarikossyytteen käsittely jatkuu korkeimmassa oikeudessa tänään. Istunnossa kuullaan Nissistä ja todistajia.
Saapuessaan oikeuteen Nissinen oli vähäsanainen, mutta kuvaili päivää viheliäiseksi.
– Tämä on kaikin puolin viheliäinen päivä, mutta siitä olen tyytyväinen, että asiassa on viimeinkin päästy tähän vaiheeseen, jossa saan itse kertoa tuomioistuimelle, mitä on tapahtunut, Nissinen sanoi.
3:04
Nissistä syytetään tahallisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta. Syyte liittyy johtamiskoulutushankintoihin Nissisen veljen yritykseltä. Hankintoja tehtiin Nissisen aloitteesta tämän toimiessa ensin Itä-Suomen syyttäjänviraston johtajana ja myöhemmin valtakunnansyyttäjänä.
Nissinen on myöntänyt tuottamuksellisen virkavelvollisuuden rikkomisen, mutta kieltää tahallisuuden.