Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Virve-viranomaisverkko siirtyy erillisverkosta kaupalliseen mobiililaajakaistaan – operaattorit kilpailutetaan ensi vuonna

2:07Viranomaisverkon kilpailutus käyntiin ensi vuonna
Julkaistu 05.12.2018 12:04
Toimittajan kuva

Mirja Kivimäki

mirja.kivimaki@mtv.fi

MirjaKivimaki

Suomen viranomaisverkko Virve siirtyy lähivuosina omasta erillisverkostaan kaupallisiin mobiililaajakaistaverkkoihin. Muutos mahdollistaa mm. videokuvan hyödyntämisen viranomaistiedonkulussa. 

Siirtymään liittyy kuitenkin isoja teknisiä kysymyksiä kuten se, miten verkon toimintavarmuus pystytään takaamaan poikkeusoloissa. EU vaatii Suomea jopa kahdeksankertaistamaan viestintäverkkojen varoajan sähköntuotannon häiriötilanteessa.

Virve-viranomaisverkko on käytössä mm. pelastustoimessa jatkuvasti. Muita käyttäjiä ovat hätäkeskus, terveystoimi, poliisi, kunnat, tulli, rajavartiolaitos sekä puolustusvoimat. Hiljattain Virve otettiin käyttöön myös rautateille.

Virve-verkko on kuitenkin lähivuosina mullistuksen edessä, sillä omasta erillisverkosta on päätetty luopua ensi vuosikymmenellä ja siirtyä kaupalliseen mobiililaajakaistaverkkoon.

– Omasta verkosta luovutaan mutta Virven toiminta säilyy ja kehittyy, vakuuttaa Suomen Erillisverkot -konsernin toimitusjohtaja Timo Lehtimäki.

– Uusi Virve tulee mahdollistamaan mm laajakaistaiset tiedonsiirrot jolloin kuvan ja videokuvan välittäminen on mahdollista, Lehtimäki kuvailee.


Kilpailutus edessä ensi vuonna

Virve 2.0:na tunnettu hanke tulee mahdollistamaan mm. sen, että pelastusviranomaiset voivat välittää esimerkiksi pukuunsa kiinnitetyn kameran videokuvaa tai lennokin välittämää kuvaa toisille viranomaisille Virve-verkossa.

Virve-verkko aiotaan siirtää vaiheittain kaupallisiin mobiililaajakaistoihin.  Suomen verkko-operaattorit aiotaan kilpailuttaa hanketta varten ensi vuoden aikana. 

– Kilpailuttaminen on tässä varsin kustannustehokas ratkaisu. Erikseen tullaan katsomaan ne komponentit, kuinka paljon täytyy investoida mm. varavoimajärjestelmiin ja muuhun verkon koventamiseen, Timo Lehtimäki toteaa.

Vanha Virve pysyy rinnalla

Vanhaa Virveä ei kuitenkaan aiota kuopata ennen kuin uuden ominaisuudet on saatu nostettua riittävän vakaalle tasolle. Sen osalta tähtäin on ensi vuosikymmenen loppupuolella.

Sitä ennen toimenpiteitä tarvitaan vielä paljon.

Palomies työssään.

Viranomaisverkon pitäisi pysyä pystyssä silloinkin kun sähköä ei jostain syystä ole. Suomen varoaikaminimi on suuressa osassa maata vain kolme tuntia eli selvästi huonompi kuin verrokkimaissa. Ruotsissa, Saksassa ja Virossa vastaava luku on 24 tuntia.

– Moni muu maa on panostanut tähän enemmän, meillä on iso ja harvaan astuttu maa, joten tämä tulee suhteessa maksamaan meille paljon, myöntää Suomen Erillisverkot -konsernin liiketoimintajohtaja Jarmo Vinkvist. 

Vinkvistin mukaan Suomi on aloittanut viranomaisverkkonsa kansainvälisesti katsoen etujoukoissa, kun taas moni muu maa on lähtenyt liikkeelle myöhemmin ja massiivisemmin. Lisäksi tiheämmin asutuissa maissa luonnollisia katvealueita on vähemmän. Suomessa haasteellinen alue on mm. harvaanasuttu Lappi.

Tuore EU-direktiivi kuitenkin vaatii, että viranomaisverkko selviää häiriötilanteessakin vähintään 24 tuntia tietyn siirtymäajan kuluttua. Suomen pitää jopa kahdeksankertaistaa varoaikansa noin neljän vuoden sisällä. 

– Se on massiivinen projekti, joka tulee viemään vuosia ja se vie myös paljon rahaa, Vinkvist toteaa.

Lisää aiheesta:

Oletko kuullut hälytyssireenien äänen aiempaa kovempana? Havaintosi on todennäköisesti oikeaIoT-teknologia tekee vesivahingon havaitsemisesta ja kulunvalvonnasta edullista, energiatehokasta sekä helppoaEU-maat ovat myöhässä 5G-verkon rakentamisessa ja sillä voi olla vakavat seuraukset maanosan menestykseen: "Onko Eurooppa tulevaisuudessa ulkoilmamuseo?"Valtakunnallinen IoT-verkko tuo yrityksille rajattomasti uusia mahdollisuuksia – ”Liiketoiminta on kasvanut vauhdikkaasti”"Ihmishenkiä voidaan menettää" – jopa puolustusvoimat ja hätäkeskus ottavat käyttöön jo vanhentuneita IT-järjestelmiä, sanoo asiantuntijaEnergiavarmuuden merkitys turvallisuudelle on noussut entisestään – Baltia luopumassa Venäjän sähköstä
TurvallisuusPoliisiPelastuslaitosTietoturvaEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Turvallisuus
  • 16:03
    Sisäministeriö

    Sisäministeriö lakkauttaa kansallisen turvallisuuden yksikön – Rantanen tyrmäsi Orpon idean

  • 10:01
    Takaisinvedot

    Tukehtumisriski! Nappaa nämä lelut heti pois käytöstä

  • Eilen12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • Eilen08:32
    Pelastuslaitos

    Suomessa halutaan nyt varautua pelastamaan ihmisiä raunioista – syynä Ukrainan sota

  • 12.12.14:09
    Saksa

    Saksa syyttää Venäjää hyökkäyksistä lennonjohtoon ja vaaleihin