Welt am Sonntag: Radikaali muutos Saksan pakolaislinjaan – haluavat pysäyttää heidät jo merellä

pakolaiset, Välimeri
Kuvituskuva / EPA
Julkaistu 06.11.2016 12:46

MTV UUTISET–STT

Saksan sisäministeriö ehdottaa, että Afrikasta tulevat pakolaiset pitäisi pysäyttää jo Välimerellä ja palauttaa kotimaihinsa, ennen kuin he pääsevät Eurooppaan. Asiasta kertoo saksalaislehti Welt am Sonntag.

Ministeriö haluaa, että EU:ssa siirryttäisiin Australian tiukkaan linjaan, jossa merellä havaittavat pakolaiset poimitaan kyytiin ja heidän tilanteensa käsitellään kolmannessa maassa.

Tämä olisi radikaali linjamuutos, koska Saksa on profiloitunut pakolaiskriisissä avokätisimmäksi maaksi.

Ministeriön perustelun mukaan uusi linjaus torjuisi ihmissalakuljetusta ja ehkäisisi pakolaisia lähtemästä hengenvaaralliselle merimatkalle. Turvapaikkahakemukset voitaisiin käsitellä jo lähtömaassa, ja hyväksytyn päätöksen saaneet kuljettaa turvallisesti Eurooppaan.

Ministeriön mukaan asiasta ei ole EU:ssa käynnissä keskusteluja.

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset