Zaharova käärmeissään Ukrainan yli 300 droonin massaiskusta

0:42imgUutistoimisto Reutersin julkaisemien videoiden kerrotaan näyttävän, miten Moskovan alueella räjähtelee Ukrainan droonihyökkäyksen seurauksena. Videoiden aitoutta ei ole vahvistettu.
Julkaistu 11.03.2025 09:47
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Venäjän mukaan Ukrainan viime yön droonihyökkäys oli sodan suurin ilmaisku Venäjälle.

Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Marija Zaharova on kommentoinut Ukrainan viime yönä tekemää massiivista ilmahyökkäystä.

Venäjän asevoimat väittää ampuneensa alas 337 droonia, joista 91 Moskovan alueella.

Jos luvut pitävät paikkansa, on kyse suurimmasta Ukrainan droonihyökkäyksestä sekä Moskovaan että Venäjälle yleensä.

– Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun korkean tason ulkomaisen valtuuskunnan vierailuun Moskovaan liittyy Ukrainan asevoimien drooni-isku, Zaharova kirjoittaa viestipalvelu Telegramissa.

– Myös viime yönä Kiovan hallinto lähetti drooneja kohti pääkaupunkia, kun siellä vierailee ETYJ:n pääsihteeri, Zaharova jatkaa.

Venäjä on toistuvasti tehnyt hyökkäyksiä Kiovaan silloin, kun Ukrainan pääkaupungissa vierailee ulkomaisia vieraita.

Zaharova myös väitti, että Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin tukijat ovat "alentaneet ETYJ:n pelkäksi keskustelukerhoksi".

– Siltä on riistetty alkuperäinen merkitys, turvallisuuden ja yhteistyön varmistamisen Euroopassa.

Lue myös: Ukrainan puolustus romahtanut Kurskissa

Hajanaisia tietoja vahingoista

Ukrainan droonihyökkäyksen seurauksena yksi siviili on kuollut ja kolme haavoittunut, venäläiset uutistoimistot kertovat Reutersin mukaan.

Kaksi Moskovan lentokenttää oli toistaiseksi suljettuina, venäläisviranomaiset sanovat. 

Myös Domodedovon alueen junaliikenne keskeytettiin.

Venäjän valtion uutistoimisto Tassin mukaan droonihyökkäys on vaurioittanut useita rakennuksia ja aiheuttanut tulipalon parkkipaikalla Moskovan alueella.

Venäjän väitteitä hyökkäyksestä tai siihen osallistuneiden droonien määrästä ei ole vahvistettu.

Uutistoimisto Reutersin julkaisemilla videolla vaikuttaa kuitenkin näkyvän, miten droonit osuvat asuinrakennuksiin.

Videoiden kuvausaikaa ja -paikkaa ei ole vahvistettu.

Venäjä tyypillisesti esittää väitteitä vain torjuttujen droonien määristä, mutta ei juuri kommentoi niiden tekemiä mahdollisia tuhoja sotilaskohteisiin.

Ukraina ei tiettävästi ole kommentoinut droonihyökkäystä.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota