Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi syyttää Venäjää yli 2 000 rikkomuksesta niin kutsutun pääsiäistulitauon aikana.
Venäjän presidentti Vladimir Putin julisti pääsiäislauantaina runsaan vuorokauden kestävän tulitauon. Ukraina ja Venäjä ovat syytelleet toisiaan tulitauon rikkomisesta koko sen voimassaolon ajan.
Lue myös: Tämä tiedetään Ukrainan olemattomasta pääsiäistulitauosta: "Satoja iskuja"
Zelenskyin mukaan Venäjä on kuitenkin pidättäytynyt ilmaiskuista sunnuntain aikana.
Zelenskyi ehdottaakin kuukauden pituista tulitaukoa pitkän kantaman lennokkien ja ohjusten käyttämisestä.
Lue myös: Kreml: Putinilla ei aikeita jatkaa tulitaukoa
– Jos Venäjä ei suostu tällaiseen ehdotukseen, on se osoitus siitä, että se pyrkii jatkamaan ihmisten elämien tuhoamista ja sodan pitkittämistä, kirjoittaa Zelenskyi viestipalvelu X:ssä.
Aiemmin tänään Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi venäläisen uutistoimisto Tassin mukaan, että Putinin "pääsiäistulitauko" ei ole näillä näkymin saamassa jatkoa, vaan päättyy alkuperäisen suunnitelman mukaan keskiyöllä.
Zelenskyi sanoi aiemmin, että Venäjä on yrittänyt luoda mielikuvaa tulitauosta. Samaan aikaan se on Zelenskyin mukaan kuitenkin yrittänyt jatkaa etenemistä vähä vähältä ja aiheuttaa tappioita Ukrainalle.