Zelenskyiltä lisätietoa Kurskin tukalasta tilanteesta

AOP, zelenskyi
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi/All Over Press
Julkaistu 14.03.2025 20:28

MTV UUTISET – STT – AFP

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo, että tilanne Kurskin alueella on hyvin vaikea. 

Zelenskyin mukaan Ukrainan joukot ovat kuitenkin onnistuneet pakottamaan Venäjän joukkoja vetäytymään muilta alueilta, mikä on lieventänyt ukrainalaisten painetta Pokrovskissa.

Ukraina on viime päivinä näyttänyt olevan vaarassa menettää otteensa Kurskista, joka on ollut yksi sen harvoista neuvottelueduista Venäjää vastaan. Aiemmin tällä viikolla Ukrainassa määrättiin evakuoitavaksi useita Kurskin vastaisella rajalla sijaitsevia rajakyliä.

Venäjän presidentti Vladimir Putin puolestaan sanoi, että Kurskissa olevien ukrainalaisjoukkojen tulisi antautua. Putin antoi kommenttinsa sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pyysi Putinia säästämään etulinjassa taistelevien ukrainalaissotilaiden hengen.

Lue myös: 

G7-maat ilmaisevat lausunnossaan vankkumattoman tuen Ukrainalle

 Trump kehuu Yhdysvaltojen ja Venäjän keskusteluja hedelmällisiksi

Ukraina perääntynyt Kurskin alueella – mitä tapahtuu seuraavaksi?

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota