Kotkan Sunilassa sijaitsee yksi suomalaisen arkkitehtuurin helmistä , Alvar Aallon suunnittelema funktionalistinen teollisuus- ja asuinalue.
Kaikkiaan kolmetoista kohdetta on mukana Aaltojen suunnittelemissa kokonaisuuksissa, joita esitetään mukaan maailmanperintökohteeksi. Yksi niistä on Sunilan asuinalue Kotkassa.
Sunila syntyi 1930-luvun lopulla, kun Alvar Aalto sai tehtäväkseen suunnitella tehtaan ja sen ympäristön. Kokonaisuus edusti edistyksellisintä arkkitehtuuria ja ennen kaikkea yhteisöllisyyttä.
Tältä näyttää yksi asunnoista Sunilan tehdasalueella Kotkassa.
Alvar Aallon arkkitehtuuria on haettu maailmanperintökohteeksi vuoden 2025 alussa. Alvar Aalto -säätiön toimitusjohtaja Tommi Lindh kertoo, että prosessissa menee oma aikansa.
Lue myös: Tänään vietetään suomalaisen arkkitehtuurin päivää
– Muodollinen vaihe esityksen jättämisen jälkeen on, että maailmanperintökomitea käsittelee hakemuksen puolentoista vuoden kuluessa. Kesällä 2026 odotamme ratkaisua, Lindh sanoo.
Tänään 2.3. on Alvar Aallon syntymäpäivä, joka on nimetty suomalaisen arkkitehtuurin ja muotoilun päiväksi ja liputuspäiväksi.
10:31
Video: Alvar Aalto -säätiön toimitusjohtaja Tommi Lindh kertoo miksi juuri Alvar ja Aino Aallon työtä ihaillaan ympäri maailman.