Angry Birds tahkoaa yhä miljoonia – osalla Rovio-pomoista tulot kuitenkin romahtivat

Rovion markkinointijohtaja Peter Vesterbacka nousi Angry Birdsien avulla miljoonakerhoon jo vuonna 2011. Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paanasesta tulee yrityskaupan myötä yksi Suomen varakkaimpia henkilöitä.Lehtikuva
Julkaistu 01.11.2013 09:19(Päivitetty 01.11.2013 12:11)

Angry Birds on pelifirma Rovio Entertainmentille ja sen työntekijöille edelleen rahasampo. Vihaiset linnut eivät kuitenkaan taikoneet kaikille yhtiön johtohenkilöille enää samanlaisia mahtituloja kuin toissa vuonna.

Vuonna 2011 kaksi Rovio-johtajaa, Niklas Hed ja Peter Vesterbacka ylsivät reilusti yli miljoonan euron tuloihin. Vuonna 2012 miesten tulot olivat tipahtaneet tuosta alle puoleen.

STT:n mukaan Rovion pääomistaja Kaj Hed on sen sijaan moninkertaistanut tulonsa viime vuosina. Hän sai viime vuonna lähes 2 800 000 euroa ansiotuloja. Edellisvuonna tulot olivat 1 700 000 euroa ja sitä ennen noin 58200 euroa.

Nimi

Mikael Hed, toimitusjohtaja

Niklas Hed, tutkimus ja tuotekehitys

Peter Vesterbacka, markkinointijohtaja

Teemu Suila, operatiivinen johtaja

Harri Koponen, ex-operatiivinen johtaja

Ansiotulot

331 960

513 579

327 311

157 650

465 806

Pääomatulot

626 568

56 602

27 691

0

38 047

Lokakuun puolessavälissä miljardikaupasta japanilaisen teleoperaattori Softbankin kanssa ilmoittanut pelifirma Supercell tekee sen perustajista erittäin varakkaita. Tosin kaupasta saadut tulot saadaan tietoon vasta ensi vuoden marraskuussa, jolloin vuoden 2013 verotiedot tulevat julki. On arvioitu, että kauppa tuo molemmille yhtiön perustaneille henkilöille, Ilkka Paanaselle ja Mikko Kodisojalle yli 170 miljoonaa euroa.

Paananen ja Kodisoja kuittasivat jo viime vuodesta varsin mukavat tulot. Toimitusjohtajana työskentelevän Paanasen ansiotulot olivat 102 255 euroa ja pääomatulot 116 951euroa. Luovan johtajan Kodisojan ansiotulot olivat 68 379 euroa ja pääomatulot 149 182 euroa.

Supercellin kauppa on myös todellinen lottovoitto verottajalle, sillä pelifirma on ilmoittanut maksavansa noin 260 miljoonan verot Suomeen.

Suositun Alan Wake -pelin kehittäneen Remedy Entertainmentin toimitusjohtaja Matias Myllyrinne tienasi viime vuonna 110 145 euroa.

Matkapuhelinyhtiö Jollan toimitusjohtaja Tomi Pienimäen tulot vuonna 2012 olivat 135 308 euroa.

(MTV3)

Nainen ykkössijalla maan kovatuloisimmissa

Koneen Matti Alahuhdalla kovimmat palkkatulot

Ihalainen jälleen hallituksen kovatuloisin

Soini pesi Sipilän ansiotuloissa

Firmat potkivat väkeä pihalle – pomoille lisää liksaa

Nordea maksoi jälleen eniten yritysveroa

Katso alueesi kovatuloisimmat MTV3:n verokoneesta

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa