Antti Niemellä täydellinen yliote Rinteen Nashvillesta

Antti Niemi
Antti Niemi oli muuri viime yönä.
Julkaistu 13.03.2015 07:24
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Antti Niemi on ollut tällä kaudella ylitsepääsemätön este Nashville Predatorsille.

Niemi torjui viime yön ottelussa 35 laukausta ja San Jose voitti Pekka Rinteen edustaman Nashvillen 2-0. Rinne päästi yhden maalin, hän torjui 19 kutia. Viimeinen maali tehtiin tyhjiin.

Niemi on pelannut tällä kaudella Nashvillea vastaan kaksi ottelua, eikä hän ole päästänyt ainuttakaan maalia. Rinteen ja Niemen kohtaamiset ovat olleet tällä kaudella todella tiukkoja, sillä myös joulukuun pelissä Rinne yllätettiin vain kerran ja toinen maali tehtiin tyhjiin.

Nashville vyörytti Niemeä kohti avauserässä 14 vetoa. Rinnettä kaivattiin vain kuudesti. Ottelun voittomaali rakentui toisen erän lopulla, kun San Jose pääsi ylivoimalle. Rinne ei saanut Justin Braunin vetoa haltuunsa, ja Tomas Hertl laittoi reboundin verkkoon.

Rinne katkaisi edellisessä pelissä Nashvillen kuuden ottelun tappioputken, mutta tällä kertaa yksi päästetty maali ei ollut tarpeeksi.

Nollapeli oli Niemelle kauden viides ja uran 32. Hänet valittiin ottelun ykköstähdeksi.

Tuoreimmat aiheesta

NHL