Belgia oli kompastua – Fellainin pehko käynnisti kirin

2:13img
Julkaistu 17.06.2014 20:49(Päivitetty 17.06.2014 22:46)

Antti Rämänen

Belgia sai huokaista helpotuksesta noustuaan tappioasemasta 2-1-voittoon Algeriaa vastaan jalkapallon MM-kisojen H-lohkossa.

Belgia onnistui purkamaan Algerian tiukan puolustuksen vasta 70 minuutin ruuvailun jälkeen. Kevin De Bruyne löysi nopealla oivalluksellaan Marouane Fellainin puolustuslinjan takaa. Tämä puski komeasti taaksepäin ja upotti tasoitusmaalin yläriman kautta. Maali oli Fellainin ensimmäinen missään virallisessa ottelussa sen jälkeen, kun hän siirtyi Manchester Unitediin viime syksynä.

Belgian toinen osuma oli sekin nopean toiminnan ansiota. De Bruyne taklasi puolustuspäässä vastustajan irti pallosta ja laitapuolustaja Jan Vertonghen napautti Eden Hazardin vauhtiin salamannopealla pystysyötöllä. Hazard antoi hyvän poikittaissyötön Dries Mertensille ja Napolin hyökkääjä viimeisteli 2-1-voittomaalin vastahyökkäyksen päätteeksi.

Avausjaksolla Algeria nollasi belgialaisten pelinrakentelun täydellisesti ja käytti itse ainoan paikkansa hyväkseen. Vertonghen myöhästyi vastustajan vastahyökkäyksestä ja joutui kaatamaan Algerian Sofiane Feghoulin maalipaikassa. Feghouli sai itse laukoa hankkimansa rangaistuspotkun ja vei Algerian yllättäen johtoon.

Belgia onnistui erinomaisesti vaihdoissaan. Maalintekijät Fellaini ja Mertens tulivat molemmat kentälle vasta toisella jaksolla.

Venäjä ja Etelä-Korea kohtaavat H-lohkon toisessa ottelussa, joka käynnistyy Suomen aikaa kello 1 yöllä.

Ottelun tilastot

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo