Rallin MM-sarjassa ajava Hyundai on nimittänyt Cyril Abiteboulin uudeksi tallipäällikökseen.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Ruotsin MM-ralli 13.–16.2.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Abiteboul korvaa tehtävässä Julien Moncetin, joka toimi viime kaudella väliaikaisesti tallipomon tehtävissä.
LUE MYÖS: Asiantuntijalta valitettava ennustus Ott Tänakista – suomalaisittain luvassa on todellista nannaa: "Kyllä hän lyö"
45-vuotias Abiteboul on moottoriurheilua seuraaville entuudestaan tuttu mies, sillä hän toimi F1-talli Caterhamin tallipäällikkönä vuosina 2013-14 ja Renault'n F1-tallipäällikkönä vuosina 2014-20.
– Hänen F1-kokemuksensa auttaa meitä tutkimaan uusia kasvu- ja kehitysmahdollisuuksia, kun pyrimme taistelemaan entistä intensiivisemmin WRC-mestaruuksista. Aiomme antaa hänelle kunnolla aikaa sopeutumiseen, Hyundai Motorsportin pomo Sean Kim toteaa tallin tiedotteessa.
Abiteboulin alaisuudessa tulevalla kaudella ajavat Esapekka Lappi, Thierry Neuville, Craig Breen ja Dani Sordo.