Helpota syysväsymystä piristävillä herkuilla!
Syysväsymys vaivaa nyt monia suomalaisia. Väsymysoireita voi helpottaa muun muassa harrastamalla liikuntaa, kiinnittämällä huomiota omaan elämänrytmiin sekä syömällä oikeanlaisia ruokia.
Jopa puolet suomalaisista kärsii nyt tästä – varo liiallista kahvinjuontia
CocoVin ravintoasiantuntija Sami Sundvikin mukaan aamuisin kannattaa suosia aamupuuron sijaan proteiinia ja hyvien rasvojen lähteitä, joiden vaikutuksesta aivojen vireystaso pysyy hyvänä. Raikas smoothie kotimaisista marjoista ja proteiinijauheesta onkin loistava aamun aloitus. Illalla kannattaa suosia hiilihydraatteja.
– Tuntia paria ennen nukkumaanmenoa voi syödä kevyen iltapalan, joka sisältää hiilihydraatteja. Hiilihydraatit väsyttävät ja rentouttavat, CocoVin Sami Sundvik neuvoo
Aamuksi: Minttuinen mustikkasmoothie
(1 iso tai 2 pientä annosta)
2 viikunaa liotettuna
muutama oksa tuoretta minttua
1/2 ruukkua tammenlehväsalaattia
reilu viipale vesimelonia
200 g pakastemustikoita
1 rkl hamppuproteiinijauhetta
1 rkl chia-siemeniä
1 rkl kylmäpuristettua kookosöljyä
1,5 – 2 dl vettä
Tehosekoita tasaiseksi. Lisää vettä tarvittaessa.
Illaksi: Banaani-aprikoosipuuro
(1 reilu tai 2 pientä annosta)
1 dl hirssi- tai tattarisuurimoita, liotettuna
2-3 kuivattua aprikoosia, liotettuna
3 rkl hampunsiemeniä
1 kypsä banaani
1,5 dl vettä
hiukan luomuhunajaa tai agavesiirappia tarvittaessa
1 tl raastettua luomusitruunan kuorta TAI jauhettua luonnon vaniljaa
Tarjoiluun: marjoja ja manteli- tai jotain muuta mieleistäsi maitoa
Huuhtele hirssi tai tattari hyvin, mielellään useammassa vedessä. Laita kulhoon ja liota vähintään 8 tuntia. Laita toiseen astiaan aprikoosit ja 1,5 dl vettä. Liota samoin n. 8 tuntia. Siivilöi lionneet suurimot. Siirrä sauvasekoittimen kulhoon tai tehosekoittimeen. Kaada joukkoon aprikoosit ja niiden liotusvesi. Paloittele joukkoon banaani ja lisää hampunsiemenet. Mausta raastetulla sitruunan kuorella tai vaniljalla. Soseuta kuohkeaksi puuroksi. Tarkista maku ja lisää tarvittaessa hunajaa tai agavesiirappia makeutukseksi. Tarjoa marjojen ja manteli- tai jonkin muun maidon kanssa.
Reseptit: Outi Rinne
Lähde: Deski/CocoVi
(MTV3)