Tänään selviää, onko ahvenanmaalaisen naisen Ruotsissa voittama 100 000 euron lottovoitto EY-tuomioistuimen mielestä verotettavaa tuloa.
Euroopan yhteisöjen tuomioistuin päättää tänään, voiko Suomi verottaa ulkomailla saatua lottovoittoa.
Ahvenanmaalainen nainen voitti Ruotsissa 100 000 euroa vuonna 1998. Suomen viranomaiset katsoivat, että lottopotti on verotettavaa tuloa.
Ahvenanmaan käräjäoikeus on pyytänyt EY-tuomioistuimelta ennakkopäätöstä asiasta. Viime keväänä tuomioistuimen julkisasiamies piti Suomen käytäntöä ristiriitaisena unionin lainsäädännön kanssa. Julkisasiamiehen tulkinta ei kuitenkaan sido oikeutta.
Kotimaan arpajaisvoitot välttyvät tuloverolta, mutta valtio on pitänyt muissa jäsenmaissa saatuja voittoja veronalaisina. Suomi pitää menettelyään yhteisöoikeuden mukaisena, koska jäsenvaltioille on annettu oikeus asettaa rajoituksia pelitoiminnalle. Arpajaisvoittojen verotus on katsottu osaksi yleistä pelitoiminnan säätelyä.
(MTV3-STT)