Donald Trumpin virkaanastujaisiin odotetaan arvovaltaista, mutta monipuolista vierasjoukkoa.
Uutistoimisto Reutersin lähde, jonka kerrotaan olevan perillä tilaisuuden suunnitelmista, kertoo paikalle saapuvan kolme maailman rikkainta miestä: SpaceX-avaruusyhtiön perustajana ja viestipalvelu X:n omistajana tunnettu sähköautoyhtiö Teslan toimitusjohtaja Elon Musk, Amazonin perustaja Jeff Bezos ja Facebookin perustajiin kuuluva ja sen taustayhtiö Metan toimitusjohtaja Mark Zuckerberg.
Musk on ollut jo pidempään Trumpin aktiivinen ja avokätinen tukija ja hänet on nimetty hänen hallintoonsa. Bezos ja Zuckerberg ovat kumpikin osallistuneet Trumpin virkaanastujaiskuluihin miljoonalla eurolla.
Musk, Bezos ja Zuckerberg eivät ole ainoat yritysjohtajat tilaisuudessa. Bloomberg uutisoi, että paikalla on myös OpenAI:n ja Uberin johtoa.
Lue myös: Nämä asiat selittävät Piilaakson maailmanparantajien käännöksen Trumpin leiriin: "Tulikoe"
Virkaanastujaisten vieraslista on yhdysvaltalaismedioiden mukaan poikkeuksellinen.
Aiempina vuosina ulkomaiden johtajia ei tilaisuudessa ole nähty, mutta nyt Trump on lähettänyt kutsuja esimerkiksi liittolaisilleen ja maailmanpoliittisille kilpakumppaneilleen eri puolille maailmaa.
Miami Herald esimerkiksi kertoo, että kutsuja on lähetetty Kiinan Xi Jinpingille, Italian pääministeri Giorgia Melonille, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyille ja Argentiinan presidentille Javier Milleille.
USA Today kertoo taas, että kutsuttujen joukossa on myös Brasilian entinen presidentti Jair Bolsonaro ja Unkarin pääministeri Viktor Orbán. Reuters on kertonut paikalle saapuvan myös Japanin, Australian ja Intian ulkoministerit.
Politico kertoo, että brittiläisen oikeistopopulistipuolueen Reform UK -puolueen Nigel Farage on osallistumassa tilaisuuteen, ja La Vanguardia kertoo paikalle tulevan myös espanjalaisen Vox-puolueen Santiago Abascal.
10:01Trump maalaa uudenlaista maailmankarttaa. Vieraana Yhdysvaltain tutkimuksen emeritusprofessori Markku Henriksson.
Virkaanastujaisissa nähdään myös Yhdysvaltain entiset presidentit. Jo nyt on tiedossa, ettei entisen presidentti Barack Obaman vaimo Michelle Obama osallistu tilaisuuteen. Asiasta uutisoi esimerkiksi ABC News.
Virkaanastujaisissa tulee esiintymään myös joukko musiikkitähtiä.