Pohjois-Afrikassa Libyassa on kadonnut noin 2,5 tonnia luonnonuraania sen ilmoitetusta sijoituspaikasta, kertoo YK:n alainen Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA.
IAEA:n johtaja Rafael Grossi kertoo järjestön jäsenmaille sen tarkastajien havainneen tiistaina, etteivät 10 uraanimalmirikastetta sisältävää tynnyriä olleet ilmoitetulla sijoituspaikalla Libyassa.
IAEA kertoo lausunnossaan selvittävänsä, miksi ydinaine on poistettu paikalta ja missä se nyt sijaitsee. Järjestö ei tarkentanut, millaisesta sijoituspaikasta on kyse.
Libya luopui vuonna 2003 pitkäaikaisen diktaattorinsa Muammar Gaddafin johtamasta ydinaseiden kehittämisohjelmasta. Maa on ollut poliittisessa kriisissä vuodesta 2011 lähtien Gaddafin kukistumisen ja kuoleman jälkeen.