Huomenna torstaina MM-urakkansa avaava Jasmi Joensuu on elämänsä kunnossa. Mielikuvaharjoitteissa yhden kärkinaisen lähituntumassa pysyminen on muodostunut mittariksi, jolla irtoaisi huomenna loistosijoitus.
Lue myös: Kerttu Niskanen vetäytyi MM-kisalähdöstä
– On ollut rento meininki ja mukava fiilis. Treenit ovat sujuneet hyvin ja suunnitelmien mukaisesti. Sillä tavalla voi lähteä hyvillä mielin kisaamaan, Joensuu avaa tunnelmiaan MM-sprintin aattona.
Kuluvalla kaudella väkevää jälkeä maailmancupissa tehnyt Joensuu puhkuu maltillista itsevarmuutta ennen torstain kisapäivää.
– Ensimmäistä kertaa lähden tällä fiiliksellä MM-sprinttiin. Odotukset ovat selvästi kovemmat itselläni ja ehkä muillakin. En ole koskaan näin hyvässä kunnossa päässyt hiihtämään maailmanmestaruuskisoja, joten totta kai, tosi odottavat fiilikset.
– Tulostavoitetta en halua sanoa, mutta kun saan kropasta parhaan irti, niin se riittää jo kovaan sijoitukseen huomenna, hän uumoilee.
Trondheimin sprintti hiihdetään vapaalla hiihtotavalla. Joensuu kuvailee reitin sisältävän selkeät työosuudet.
– Varsinkin toinen nousupätkä on selkeä työpätkä. Siinä pystyy tekemään erojakin. Varmasti kovavauhtinen sprintti tulee.
– Jos lähellä Jonna Sundlingia olen, niin varmasti ollaan korkealla, Joensuu viittaa ruotsalaiseen kilpailijaansa.
Joensuu on sijoittunut vapaan sprintissä tällä kaudella maailmancupissa toiseksi, viidenneksi, yhdeksänneksi ja kolmanneksitoista.
– Keskitaso on noussut varmasti edellisen kauden tuloksista. Kovat sijat tai finaalipaikka eivät vaadi ylionnistumista. Kun sattuu suksi onnistumaan, niin minulla on todella hyvät mahdollisuudet olla korkealla. Pitää ottaa riskejäkin huomenna, ilman sitä ei onnistumisiakaan tule, Joensuu päättää.
MM-kisojen vapaan sprintin karsinta käynnistyy torstaina klo 11.