Jenni Haukiolta ilmestyy runouden kokoomateos

Jenni Haukio
Lehtikuva
Julkaistu 06.09.2016 11:00

MTV VIIHDE

Runoilija, valtiotieteiden maisteri, ohjelmapäällikkö Jenni Haukio on koonnut laajan suomalaisen runouden antologian.

Presidentti Sauli Niinistön puolison, Jenni Haukion toimittama teos ilmestyy Suomen 100-vuotisjuhlakevään kunniaksi, huhtikuussa 2017 Kustannusosakeyhtiö Otavan julkaisemana.

Teos kantaa nimeä Katso pohjoista taivastaRunoja Suomesta. 

Jenni Haukio on valinnut mukaan runoja, jotka ovat syvästi puhutelleet suomalaisia. Runoista muodostuu kaari Aleksis Kivestä nykypäivään.

– Runous on osa arvokkainta kulttuuriperintöämme – osa suomalaisuuden syvintä sisintä. Katso pohjoista taivasta -antologia raottaa ovea runoutemme moniääniseen aarreaittaan kokoamalla yhteen niin rakastetuimmat klassikot, harvemmin muistetut tekijät ja tekstit kuin myös otoksen säkenöivää nykyrunoutta. Teos on kunnian- ja rakkaudenosoitus suomalaiselle runoudelle, Jenni Haukio kuvailee. 

Tuoreimmat aiheesta

Jenni Haukio