Jokerit-pomolta herkullinen väläyttely – lisää jymyvahvistuksia?

3:54imgJokerit-pomo Mikko Saarni väläyttelee: lisävahvistuksia saattaa vielä tulla
Julkaistu 08.02.2025 21:02
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Jääkiekkoseura Helsingin Jokerit on tehnyt kauden aikana isoja liikkeitä, kun se on vahvistanut rivejään muun muassa Juhamatti Aaltosella, Antti Pihlströmillä ja Ben Bloodilla. Jokerit-pomo Mikko Saarni ei tyrmää sitä, etteikö lisävahvistuksia saattaisi vielä tulla.

Jokerit on rakentanut hiljalleen joukkuettaan kuntoon kevään pudotuspelejä ja mahdollisia liigakarsintoja varten. Isoin paukku nähtiin jo kesällä, kun Stanley Cup -voittaja Valtteri Filppula palasi helsinkiläisjoukkueeseen.

Tämän jälkeen nimimiehiä on tippunut hiljalleen rosteriin. Jokerit teki vastaikää kovan liikkeen, kun se värväsi SM-liigasta tutun kovanaaman Ben Bloodin puolustukseensa. Sitä ennen haaviin tarttui muun muassa Liigasta tuttu Teemu Suhonen.

Olivatko liikkeet tässä vai vieläkö Jokerit jysäyttää?

– Odotetaan siirtorajalle asti ja katsotaan rauhassa. Kaikki on mahdollista, Jokereiden hallituksen puheenjohtaja Mikko Saarni toteaa MTV Urheilulle.

Saarni jakaa varsin herkullisen väläyttelyn Jokereiden tilanteesta.

– Satsaamme kaiken tähän kauteen, mitä vain pystymme – unohtamatta taloutta ja tulevaa, Saarni totesi.

Saarnin mukaan Jokereiden organisaatio on jo "liigavalmis". Mutta onko Jokereiden käytännössä pakko nousta ensi kaudeksi Suomen pääsarjaan?

Lisää muun muassa tästä ja Helsinki-hallista eli vanhasta Hartwall Areenasta jutun yläreunan videolta. 
 

Tuoreimmat aiheesta

Mestis