Kalle Rovanperä latasi pohjat, Lappi säesti – MM-ralliin fantastinen suomalaisalku

3:14imgKatso: Kalle Rovanperä naulasi Kreikan MM-rallin avauspätkän kovimman ajan.Toyota / McKlein
Julkaistu 07.09.2023 20:02
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Toyotan Kalle Rovanperä ja Hyundain Esapekka Lappi porhalsivat Kreikan MM-rallin avauserikoiskokeella kärkikaksikoksi. Rovanperä löi Lapin 0,3 sekunnin erolla 1,48 kilometrin mittaisella Ateenan yleisöerikoiskokeella.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Ruotsin MM-ralli 13.–16.2. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Rovanperä onnistui naulaamaan tiukkoja, onnistuneita jarrutuksia, ja vei niukasti pätkän pohja-ajan ennen Lappia, jonka ajolinjat olivat niin ikään kohdallaan. Suomalaisen kärkikaksikon eroksi tuli 0,3 sekuntia, ja erikoiskokeen kolmanneksi nopeimman ajan ajoi Hyundain Thierry Neuville, joka taipui Rovanperälle 0,4 sekuntia.

– Ihan ok fiilis, ihan hyvä aloitus. Huomenna vaikea osuus alkaa. Erittäin vaikea olosuhde on ollut nuotilla. Katsotaan, mitä sieltä tulee. Ensimmäisenä autona päästään katselemaan, niin on varmasti mielenkiintoista, MM-sarjaa johtava Rovanperä sanoi.

2:47imgEsapekka Lapista tullut yleisöpätkien taituri? Hyundain suomalaiskuskilta komea veto.

"Varmaan aikamoinen setti tulee"

Akropolis-rallin alueella satoi rajusti alkuviikon aikana, minkä jäljiltä ohjelmaa on muokattu useaan otteeseen. Yleisöerikoiskokeella tie näytti kuivalta, mutta kunnon metsäpätkille päästään vasta huomenna perjantaina.

– En tiedä, tykkääkö kukaan tuollaisista olosuhteista, ettei oikein tiedä, mitä on vastassa, mutta varmaan aikamoinen setti tulee. Tilanteita on varmaan kaikilla ihan riittämiin, Lappi ennakoi yleisöpätkän jälkeen.

Kreikan MM-ralli jatkuu huomenna, jolloin on määrä ajaa viisi erikoiskoetta.

EK1 EKO Super Special Stage (1,48 km):

Sija:Kuljettaja:Talli:Aika/ero:
1.Kalle RovanperäToyota1.32,9
2.Esapekka LappiHyundai+0,3
3.Thierry NeuvilleHyundai+0,4
4.Daniel SordoHyundai+0,5
5.Ott TänakM-Sport Ford+0,7
6.Sébastien OgierToyota+1,3
7.Takamoto KatsutaToyota+1,3
8.Pierre-Louis LoubetM-Sport Ford+1,7
9.Andreas MikkelsenSkoda +2.1
10.Nikolai GrjazinSkoda+2,5

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli