Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinteistövälittäjiltä tiukka palaute: "Asuntokaupan todellinen jarru ovat nyt pankit"

8:08Asuntokauppa piristymässä, nämä kohteet menevät kaupaksiNämä asuntokohteet menevät kaupaksi.
Julkaistu 29.09.2020 07:35

MTV UUTISET – STT

Sähköinen kaupankäynti on vain hidastanut kaupantekoa, jäsenkyselystä käy ilmi.

Suomen kiinteistönvälittäjien liitto SKVL:n jäsenet antavat pankeille kipakkaa palautetta huonosta ja hitaasta palvelusta. Liiton jäsenkyselyssä välittäjät kertovat, että paljon puhuttu sähköinen kaupankäynti ei ole tuonut mitään helpotusta pankkien ruuhkiin, vaan hidastanut kaupantekoa entisestään.

– Asuntokaupan todellinen jarru ovat nyt pankit. En ole koskaan saanut niin paljon kriittistä palautetta välittäjiltä koskien pankkien toimintaa kuin nyt tänä syksynä, sanoo SKVL:n toimitusjohtaja Jussi Mannerberg tiedotteessa.

Kulujaan, konttoreitaan ja henkilöstöään ankarasti karsineet pankit eivät saa edes lainapäätöksiä aikaiseksi kohtuuajassa, välittäjät moittivat. Kyselyn mukaan lainapäätöksiä voi joutua odottamaan jopa puolitoista kuukautta. Välittäjien mukaan pankit ovat ryhtyneet rahoituksessa ylivarovaisiksi ja arvioivat kuntotarkastuksia, olematta kuitenkaan riittävän asiantuntevia niitä tulkitsemaan.

– Pankkien toiminta on nyt tässä markkinatilanteessa outoa, sillä nyt jos koskaan tarvitaan toimivia rahoitusmarkkinoita, jotta voidaan palata normaaliin elämään mahdollisimman pian, Mannerberg kummastelee.

Liiton mukaan tiedossa on tapauksia, joissa sovittuja kauppoja on viety eteenpäin pankin lainalupauksella. Kauppahetkellä pankki on vetänyt hätäjarrua ja evännyt rahoituksen kaataen pitkiäkin asunnonvaihtoprosesseja, joissa on monia koteja ketjussa.

Omakotitalot houkuttelevat enemmän

SKVL arvioi kyselynsä perusteella, että koronavirus on muuttanut asunto- ja kiinteistömarkkinoita. Erot alueiden kysynnässä ja tarjonnassa ovat suuria.

– Markkinoilla on edelleen kevään jälkeistä patoutunutta kysyntää, joka ei ole täyttynyt myyjien varovaisuuden vuoksi, Mannerberg kuvailee.

Omakotitalojen kauppamäärät ovat syyskuussa olleet keskimäärin noin kaksi prosenttia yli normaalin tason. Kerrostaloasuntojen kauppamäärät ovat taas jääneet normaalitilannetta noin kaksi prosenttia pienemmäksi.

Keväällä alkanut valtava kesämökkien kysyntä jatkuu vahvana koko loppuvuoden, välittäjät ennakoivat.

Lisää aiheesta:

Pankit hidastavat asuntokauppaa merkittävästi – "Suurin ongelma tällä hetkellä"Asuntokauppa käy edelleen hyvin – pankin lainaneuvottelua voi kuitenkin joutua jonottamaan jopa kuukaudenTällaisia kaupunkiasuntoja ostajat nyt himoitsevat – haluttuja asuntoja tulossa viimein markkinoille lisääKiinteistönvälittäjien ennuste: vuokra-asuntojen kysyntä ja hinnat nousevat syksylläKiinteistönvälittäjät: Kevät erittäin vilkas asuntokaupassa – huolenaiheena liikkumisrajoituksetAsuntokauppa käy nyt villinä, erityisesti isot kaupungit kuin steroideissa – "Myyntiajat mitättömiä, kohteet kaupaksi yli hintapyynnön"
TalousAsuntokauppaAsuntolainaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 13.12.06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"

  • 12.12.21:46
    Joulu

    Joulumarkkinat kiinnostavat ympäri Suomen – kaikki myyjät eivät mahdu mukaan

  • 12.12.16:34
    EU

    Suomi sai komissiolta suositukset EU:n tarkkailuluokalta pääsemiseksi: Näin kommentoi Purra

  • 12.12.11:48
    Nordea

    Nordealle pyyhkeitä Venäjä-pakotteiden valvonnasta