Jari-Matti Latvalan menoa rallin MM-sarjassa seuraa Suomen ja kukaties maailmankin aktiivisin rallifani.
Jari Latvala on ollut erikoiskokeiden varressa useimmissa MM-ralleissa, joita hänen poikansa on ajanut.
- Kun on itsekin kilpailut yli kolmekymmentä vuotta ja sitten pääsee aitiopaikalta seuraamaan pojan kilpailuja, siinä on oma viehätyksensä, Ruotsin rallissa erikoiskokeita kiertävä Latvala sanoo.
Omalla ralliurallaan Latvala on voittanut N-ryhmän Suomen mestaruuden. Itse hän pitää kovimpana saavutuksenaan Kenian Safari-rallin ajamista vuonna 2001 N-ryhmän autolla.
- Kova palkka pitäisi saada, että toisen kerran lähtisin. Mutta menin, kun en oikein tarkkaan tiennyt mitä odottaa, Latvala nauraa muistolle.
Rallin MM-sarjassa on tänä vuonna kolmetoista kilpailua. Latvala on paikalla useimmissa niistä.
- Euroopan kisat käyn varmaan kaikki ja noista kaukokisoista varmaan joku Australian tai Argentiinan ralli tulee katsottua.
Kisoissa Latvala seuraa poikansa ja muiden kärkimiesten otteita erikoiskokeilla.
- Olen katsojan roolissa. Kysyn Jari-Matilta kuulumiset aamuin illoin kun nähdään hotellissa, mutta hänen tekemisiinsä en puutu. Ammattimies osaa itse asiansa, Latvala sanoo.
Jari-Matin ilon ja pettymyksen hetkiä varten isän puhelin on aina auki.
- Jos jotakin sattuu, kyllä hän minulle soittaa ensin. Menee sitten hyvin tai huonosti, Latvala sanoo.
Helikopterilla Ruotsissa ja Jyväskylässä
MM-ralleista Latvala ottaa kaiken irti. Päiväohjelma on tiivis.
- Kilpailusta riippuen päivässä pystyy kiertämään kahdesta neljään erikoiskoetta. Ruotsin ja Jyväskylän rallit ovat sikäli harvinaista herkkua, että kierrän ne helikopterilla. Silloin ehtii kaikille pätkille, Latvala sanoo.
Latvala on yrittäjä, jonka työntekoa vuosittaiset noin viitisenkymmentä MM-rallireissupäivää eivät häiritse.
- Päätoimiala on konekauppa. Riittää kun puhelimet toimii. Aika monta konetta on rallireissulta myyty, Latvala sanoo.
Miltä Jari-Matin meno Ruotissa on "ammattikatsojan" silmin näyttänyt?
- Siistiltä, Latvala sanoo ja veikkaa vauhdin kasvavan, kun pojan kokemus uudesta autosta karttuu.