Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue on saanut ensi viikolla alkavan 4 Nations -huipputurnauksen alla useita ikäviä loukkaantumisuutisia, mutta maanantaina Yhdysvaltojen itärannikolta kantautui yksi ilahduttavakin tieto.
New Jersey Devilsiä seuraavat toimittajat raportoivat, että joukkueen suomalaissentteri Erik Haula osallistui täydellä tohinalla Devilsin harjoituksiin. Haula saatetaan nähdä joukkueensa kokoonpanossa jo seuraavassa ottelussa, kun Devils kohtaa keskiviikon vastaisena yönä Suomen aikaa Pittsburgh Penguinsin.
Haula, 33, on ollut nilkkavamman takia peleistä sivussa tammikuun alkupäivistä lähtien. Devils-hyökkääjä on tehnyt tällä kaudella 42 ottelussa tehot 5+6=11.
Haula on pelannut Leijonissa viimeksi World Cupissa 2016, mutta ensi viikon torstaina alkavaan NHL-miesten maajoukkueturnaukseen porilaiselle on kaavailtu luultavimmin tärkeää roolia pohjaketjuissa.
Suomen joukkueella on ollut turnauksen alla loukkaantumishuolia puolustusosastolla. Miro Heiskanen ja Jani Hakanpää joutuivat vammojen takia turnauksesta sivuun, ja heidän paikkaajikseen nousivat Henri Jokiharju ja Urho Vaakanainen. Maanantain vastaisena yönä Rasmus Ristolainen loukkaantui kesken ottelun, mutta Philadelphia-puolustajan tilanteesta ei ole saatu vielä lisätietoa.