Yhdysvaltain presidentti Donald Trump astui torstaina median eteen kommentoimaan Washingtonissa tapahtunutta matkustajalentokoneen sekä sotilashelikopterin törmäystä.
Trump nosti esiin, että hyiseen jokeen pudonneiden koneiden tragedia koskettaa koko kansakuntaa.
– Saamme lohtua siitä, ettei uhrien matka päättynyt kylmään Potomac-jokeen, vaan Jumalan luokse.
Presidentin mukaan tapaus tutkitaan perin pohjin ja niin, ettei vastaavaa pääse tapahtumaan uudelleen. Trump vahvisti myös, ettei onnettomuudessa ole selviytyneitä.
– Emme tiedä, mikä johti turmaan, mutta meillä on asiasta jotain hyvin vahvoja ajatuksia ja mielipiteitä.
Trump nosti kommenteissaan esiin, myös että uhrien joukossa oli lahjakkaita ihmisiä.
Jo aiemmin on kerrottu, että koneen kyydissä oli useita taitoluistelijoita.
Venäläinen uutistoimisto Tass kertoi, että esimerkiksi entinen taitoluistelija Inna Voljanskaja oli turmalennolla. Hän toimii Washingtonin taitoluisteluseuran valmentajana.
Yhdysvaltojen taitoluisteluliitto vahvisti tiedotteessaan, että useita liiton jäseniä oli turmakoneen kyydissä.
He olivat palaamassa kotiin mestaruuskisojen yhteydessä pidetyltä kehitysleiriltä.
Edeltäjät saivat haukut
Alun surunvalittelujen ja tutkintaa koskevien kommenttien jälkeen, presidentti otti kantaa ilmailun turvallisuuteen.
Presidentti myös sätti edeltäjiensä Barack Obaman ja Joe Bidenin toimia, jotka ovat Trumpin mielestä alentaneet esimerkiksi pätevyysvaatimuksia.
Trump sanoi, että hänen hallintonsa asettaa korkeimmat mahdolliset vaatimukset ilmailun parissa työskenteleville ihmisille.
Samalla hän nosti esiin omia ensimmäisen virkakautensa aikaisia, sekä tuoreita päätöksiä, joiden tarkoituksena on Trumpin mukaan varmistaa älykkäimpien ihmisten palkkaaminen esimerkiksi lennonjohtajiksi.
Trump väitti myös, ettei maan lennonohjausjärjestelmiä ole rakennettu kunnolla.
Presidentti sanoi, että uuden tietojärjestelmän hankkiminen lentojen ohjaamiseen olisi maksanut vähemmän kuin vanhemman päivittäminen, johon on palanut enemmän rahaa.
Lähde: Reuters.